Zmiany dotyczące upadłości

Jakie nowe przepisy dotyczą postępowania upadłosciowego?

Ustawa z dnia 6 marca 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym weszła w życie z dniem 2 maja 2009 r.

Czego dotyczy nowelizacja?

Nowelizacja wykonuje wyrok TK w zakresie "w jakim nie przewiduje sądowej kontroli zgodności z prawem postanowienia sędziego-komisarza w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wpisu hipoteki lub zastawu w księdze wieczystej lub własciwym rejestrze". Projekt przewiduje złożenie zażalenia na postanowienie sędziego-komisarza w ww. przedmiocie.

Ponadto zmiany dotyczą uściślenia przepisów dotyczących zdolności upadłościowej, podstawy ogłoszenia upadłości, postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości i jej skutków. Nowelizacja obejmuje także przepisy dotyczące syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy masy upadłości oraz uczestników postępowania.

Uściślono zakres możliwości ogłoszenia upadłości w przypadku byłych przedsiębiorców. Teraz można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok. To samo dotyczy odpowiednio osób, które przestały być wspólnikami osobowych spółek handlowych. Można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, nawet wówczas, gdy nie dopełniła obowiązku jej zgłoszenia we właściwym rejestrze.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 marca 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2009 r., Nr 53, poz. 434)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika