Zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest dostosowanie obowiązującej od 38 lat regulacji dotyczącej majątkowych stosunków małżeńskich do współczesnych warunków społecznych i ekonomicznych.

Przyjęta nowelizacja utrzymuje małżeńską wspólnotę majątkową jako ustrój podstawowy, jednocześnie jednak rozszerza zakres wyboru modelu umownego. Umożliwia małżonkom wybór między trzema możliwościami: umowną wspólnością majątkową, rozdzielnością lub rozdzielnością z wyrównywaniem dorobków.

Porady prawne

W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków powoduje rozdzielność majątkową z mocy prawa. Orzeczenie separacji także powoduje powstanie takiej rozdzielności między małżonkami. Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej.

Po ustaniu rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż drugiego, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa.

Zgodnie ze standardami europejskimi uregulowane będzie korzystanie z mieszkań i przedmiotów urządzenia domowego, służących zaspokajaniu potrzeb rodziny. Nowelizacja zapewnia również godzenie różnych form prawnych podejmowanej przez małżonków działalności gospodarczej z zasadami wspólnoty majątkowej, m.in. chroni zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Zaproponowano nowe ujęcie problematyki zaspokojenia z majątku wspólnego wierzyciela, którego dłużnikiem jest jeden z małżonków. Polega ono na rozróżnieniu sytuacji, gdy zobowiązanie zostaje zaciągnięte za zgodą współmałżonka od takiej, gdy zgoda nie została udzielona. Brak zgody współmałżonka ogranicza możliwości uregulowania długu ściągania należności tylko do majątku osobistego dłużnika.

Prawo polskie zezwala na zawarcie małżeństwa osobom, które mają ukończone 18 lat. Kobiety, które ukończyły 16 lat, mogą jednak z ważnych powodów wystąpić do sądu opiekuńczego o zgodę na zawarcie małżeństwa. W nowelizacji proponuje się aby, każdy z kandydatów do małżeństwa mógł o taką zgodę wystąpić, jeśli druga osoba ukończyła 18 lat.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika