Niższe stawki, inne zasady rozliczania podatku od sprzedaży nieruchomości oraz rozszerzenie prawa do ulgi na dzieci – to najważniejsze zmiany w ustawie o PIT. Wprowadza je znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wchodząca w życie 1 stycznia 2009 r. Niewątpliwie podatników najbardziej ucieszy obniżka stawek PIT. Zamiast obecnej trzystopniowej skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. wprowadzona zostanie dwustopniowa skala ze stawkami 18 i 32 proc. W ustawie zapisano też wysoki próg przejścia między nimi. Oznacza to, że osoby, których roczne dochody nie przekroczą w przyszłym roku 85 tys. 528 zł, zapłacą 18-proc. PIT. Dopiero do dochodów przekraczających ten limit odnosić się będzie stawka 32-proc.
Zmiany w podatkach od nowego roku
Powiązane artykuły
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje, co do zasady, od pierwszego dnia miesiącanastępującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego (...)
Podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają niekiedy problem z ustaleniem prawidłowej podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla będących w ich posiadaniu budowli. Budowlę lub (...)
Kto musi płacić podatek od środków transportowych?
Jeżeli posiadasz środki transportowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, to musisz płacić podatek od środków transportowych.
Limity dla podatników prowadzących działalność gospodarczą na 2019 rok
W oparciu o średni kurs euro ogłoszony przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok wyliczone są liczne limity dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.
Jak rozliczać się z podatku od nieruchomości?
Każdy posiadacz domu, działki budowlanej, czy też lokalu użytkowego bądź mieszkania będącego odrębną własnością, powinien się liczyć z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości. (...)
Darowizna samochodu 2025 - Formalności, podatek, umowa
Kompletny przewodnik darowizny samochodu 2025: formalności, podatek, umowa, rejestracja. Sprawdź aktualne kwoty wolne od podatku, terminy i wymagane dokumenty.
Opłata za posiadanie psa
Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.
Jak uregulować podatek w drodze potrącenia?
W zasadzie zobowiązania podatkowe oraz zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa podlegają, na wniosek podatnika, potrąceniu z wzajemnej, (...)
Zmiany w programie Płatnik
W związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych, pracodawcy będą przekazywać do ZUS więcej informacji o zatrudnionych. Po raz pierwszy trzeba będzie przekazać do nas szerszy (...)
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)