Zmiany w prawie dzięki petycjom do Parlamentu Europejskiego
Broniąc swoich praw wynikających z przepisów UE, Polacy coraz częściej sięgają po petycje do Parlamentu Europejskiego. Tak było też w sprawie doliny Rospudy
O skuteczności tego sposobu przekonał się ostatnio poznański adwokat Tomasz Grzybkowski. Jego petycja w sprawie niezgodności polskich przepisów z dyrektywami UE doprowadzi do zmiany prawa. Chodzi o art. 46a ust. 6 prawa ochrony środowiska.
(...)Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w związku z naruszeniem przepisów dyrektywy dotyczącej oceny skutków przedsięwzięć inwestycyjnych dla środowiska. Dlatego przygotowywany jest projekt zmiany prawa ochrony środowiska. - Nie ma w nim przepisu art. 46a ust. 6 - przyznaje Michał Milewski z biura prasowego Ministerstwa Środowiska. - Projekt przewiduje natomiast zwiększenie uprawnień organizacji ekologicznych do udziału w procedurze oceny oddziaływania na środowisko.Petycje mogą dotyczyć wszystkich spraw objętych zakresem działalności UE. Taka sprawa musi jednak dotykać bezpośrednio występującego z petycją. Można je składać indywidualnie i grupowo. Nie są rozpatrywane petycje w kwestiach należących do wyłącznej kompetencji państw członkowskich.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?