Zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

Czego dotyczy projekt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.

Jakie zmiany przewidziano?

Proponowane przepisy wdrażają postanowienia rozporządzenia wspólnotowego nr 504/2008, dotyczące metod identyfikacji koniowatych, głównie koni i osłów oraz ich krzyżówek. Regulacje wspólnotowe zobowiązują do ich znakowania za pomocą elektronicznych identyfikatorów i tworzenia centralnych baz danych o zidentyfikowanych koniowatych w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Zgodnie z wytycznymi rozporządzenia, w projekcie nowelizacji ustawy zmodyfikowano przepisy dotyczące identyfikowania koniowatych. Właściciel będzie musiał udzielić osobie dokonującej identyfikacji, czyli umieszczającej specjalny czip pod skórą na szyi zwierzęcia, pomocy niezbędnej do wykonania tej czynności. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony będzie można odstąpić od identyfikacji, ale wtedy zwierzę to nie będzie mogło opuścić gospodarstwa.

Dane dotyczące koniowatych będą wprowadzane do nowo utworzonej centralnej bazy danych, która będzie prowadzona przez Polski Związek Hodowców Koni (PZHK). Pozostałe organizacje prowadzące rejestry koniowatych, takie jak np. Polski Klub Wyścigów Konnych czy Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków, będą przekazywały posiadane informacje do centralnej bazy danych. Koszty prowadzenia bazy będą ponosili wszyscy właściciele zwierząt.

Nowe przepisy zakładają, że właściciel koniowatych będzie mógł uzyskać informacje zawarte w rejestrze, dotyczące zwierząt będących jego własnością. Będzie mógł także zgłosić się do organizacji prowadzącej rejestr z wnioskiem o zaktualizowanie informacji, aby były one zgodne ze stanem faktycznym. Podniesie to wiarygodność danych zawartych w rejestrach.

Projekt zakłada też, że pewne czynności dotychczas wykonywane przez posiadaczy koniowatych (np. zgłaszanie urodzenia zwierzęcia) będą wykonywane przez ich właścicieli. Przewidziano także możliwość zaopatrywania w paszporty koniowatych żyjących w parkach narodowych lub krajobrazowych.

Pozostałe zmiany polegają na doprecyzowaniu obowiązujących przepisów dotyczących identyfikacji oraz rejestracji bydła, owiec, kóz i świń. Zapewniają też większe możliwości korzystania z danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Proponuje się, aby nowe przepisy obowiązywały od 1 lipca 2009 r.  

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika