Zmiany w ulgach na przejazdy w publicznym transporcie
Trybunał Konstytucyjny uzgodnił, że dotychczasowo przysługujące ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu nie są konstytucyjne. Senat wyszedł z inicjatywą ustawodawczą, która ma przede wszystkim zrównać uprawnienia nauczycieli szkół, nauczycieli akademickich oraz nauczycieli przedszkolnych.
Dyskutowano nad trzema sposobami wykonania tego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W pierwszym wariancie było przyznanie 37-procentowej ulgi dla nauczycieli przedszkoli.
W drugim było to pozbawienie wszystkich nauczycieli przywileju tańszej komunikacji, co warte odnotowania nauczyciele są jedyną grupą zawodową uprawnioną do takiej ulgi.
Trzecim rozwiązaniem było przyznanie ulgi nauczycielom przedszkolnym, ale przy jednoczesnym procentowego zmniejszenia ulgi dla innych kategorii. Ostatecznie zdecydowano się na pierwszy wariant.
Szacuje się, że projekt pociągnie za sobą wydatki rzędu 34 milionów złotych. Wydatki na ulgi we wszystkich kategoriach jednak stale rosną jeszcze w 2010 roku było to 870 milionów złotych, a w 2012 - 1060 milionów.
(ART)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?