Jak donosi portal ekonomia24.pl niewielu Polaków orientuje się, jakie uprawnienia przysługują im jako konsumentom. W konsekwencji wielu z nich w dalszym ciągu pada ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców. Uprawnienia konsumentów zostały znacznie wzmocnione po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jednakże pomimo wzmożonej ochrony w tym zakresie większość Polaków nie wie, co może zrobić. np. z nierzetelnym sprzedawcą. Jak wynika z badań w ciągu roku z taką sytuacją miało do czynienia aż 32 proc. Polaków. Jak wskazał UOKiK badania przeprowadzone przez ten organ dotyczące ostatnich świąt wykazały, że zdaniem aż 22 proc. Polaków zakupów ze świątecznych promocji nie można reklamować na zwykłych zasadach, a jest o tym przekonany tylko co drugi ankietowany. Tymczasem jest zupełnie przeciwnie. Zasadniczym obowiązkiem konsumenta jest udowodnienie sprzedawcy, że właśnie u niego produkt niezgodny z umową został kupiony. Sprzedawcy przy zgłoszeniu reklamacji przez klienta domagają się więc od niego przedstawienia paragonu fiskalnego, choć jeśli go nie ma, bo np. zginął, można próbować potwierdzić zakup towaru właśnie w tym miejscu innymi sposobami. Nieuzasadnionym pozostaje natomiast podawanie przez sprzedawców informacji, że reklamacje nie są uwzględniane. Zastrzeżenia takie są bowiem niezgodne z prawem. W przypadku problemów można zasięgnąć też porady rzeczników praw konsumenta, czy przedstawicieli różnych organizacji, jak choćby Federacja Konsumentów. Gdy firma nasze roszczenia wciąż odrzuca, pozostaje poszukiwać ochrony na drodze postępowania sądowego.
Znajomość prawa konsumenckiego mocno kuleje
Powiązane artykuły
Kurator - kiedy i dla kogo się ustanawia?
"Wszystko o kuratorze w 2025 roku - dla kogo ustanawia się kuratora, jakie są obowiązki, wynagrodzenie i najnowsze zmiany prawne. Przewodnik oparty na aktualnych przepisach KRiO.
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Praktyczny przewodnik o różnicach między czynnościami zwykłego zarządu a przekraczającymi zwykły zarząd rzeczą wspólną. Aktualne przepisy, orzecznictwo i przykłady z 2025 roku.
Kupujemy mieszkanie - u notariusza | Kompletny poradnik
Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u notariusza przy zakupie mieszkania w 2025 roku. Dokumenty, koszty, obowiązki notariusza i najważniejsze zmiany prawne.
Granice obowiązków nakładanych na przedsiębiorców
Stwierdzenie, iż zawodowy charakter działalności powoduje zwiększenie zakresu obowiązków przedsiębiorcy, nie budzi w doktrynie sprzeciwów. Rozbieżności pojawiają się jednak (...)
Umowa leasingu w prawie cywilnym
W praktyce leasing dzieli się na finansowy (inaczej określany również jako kapitałowy) oraz operacyjny (nazywany też organizacyjnym lub bieżącym). Leasing finansowy zbliżony jest do umowy sprzedaży (...)
Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?
Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. (...)
Jak uzyskać odpis księgi wieczystej lub zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej?
Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje, na wniosek, odpisy ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej. Dokumenty te mają moc dokumentów (...)