Zrzeczenie się lokatorskiego prawa spółdzielczego
Lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego nie przyznaje właścicielowi tego prawa uprawnień rozporządzających dotyczących lokalu mieszkalnego. Prawo to nie jest dziedziczne ani nie podlega egzekucji. Prawa tego nie można także zbyć. Ograniczenie rozporządzenia prawa lokatorskiego dotyczy także zrzeczenia się tego prawa. Co prawda, członek spółdzielni może tego prawa sie zrzec, jednak nie może tego uczynić na rzecz innej osoby. Wniosek ten wypływa z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2002r. Sąd Najwyższy stwierdził, iż
Niedopuszczalne jest zamieszczenie w oświadczeniu o zrzeczeniu się własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego zastrzeżenia, że zrzeczenie się następuje na korzyść innej osoby. Ważność oświadczenia zawierającego takie zastrzeżenie podlega ocenie na podstawie art. 58 § 3 k.c.

Wskazanie innej osoby, na rzecz której uprawniony dokonuje zrzeczenia się prawa lokatorskiego jest dotknięte nieważnością. Jednak czy całe oświadczenie woli obejmujące zrzeczenie się prawa lokatorskiego w takim przypadku jest nieważne uzależnione jest od oceny, czy bez wskazania osoby trzeciej, uprawniony w ogóle zrzekł by się tego prawa. Jeżeli bowiem uprawniony nie zrzekłby się tego prawa bez faktycznego przekazania go osobie trzeciej (które byłoby czynności z sprzeczną z prawem cała czynność prawna zrzeczenia się uznana zostałaby za nieważną. Taka zasada wynika z art. 58 § 3 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli nieważnością dotknięta jest tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.
Postanowienie SN z dnia 19 marca 2002r. , sygn. IV CKN 908/00, źródło: www.sn.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?