Zwolnienie z pracy oparte na domniemaniu

Domniemania pracodawcy nie mogą stanowić podstawy do dyscyplinarnego zwolnienia zatrudnionego

Maciej D. w lipcu 2004 r. pokłócił się żoną, która uniemożliwiła mu spotkanie z synem. Tego dnia około 22.20 kamera przemysłowa zarejestrowała, jak wchodzi na teren elektrociepłowni z dużą torbą. Dziesięć minut później na dachu jednego z budynków firmy odpalono fajerwerki. Maciej D. był wówczas na urlopie, nie miał więc powodów ani zgody, by przebywać na terenie firmy. Dzień wcześniej pytał innych pracowników, gdzie można kupić materiały pirotechniczne. Podczas postępowania wyjaśniającego, jakie toczyło się wewnątrz firmy, pracownik został zawieszony w swoich obowiązkach, a po jego zakończeniu zwolniony w trybie dyscyplinarnym.

Porady prawne

(...)Sąd Najwyższy zajął się tą sprawą na posiedzeniu niejawnym 5 grudnia 2007 r. Stwierdził, że sądy z powodu braku dowodów często zdane są na przeprowadzenie rozumowania, by odtworzyć ciąg zdarzeń. Ustalenie każdego z faktów musi być jednak odpowiednio umotywowane przez odwołanie się do przyjętych metod poznawczych. Jedną z nich jest domniemanie faktyczne uregulowane w art. 231 k.p.c. Zgodnie z nim sąd może uznać za ustalone fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, jeżeli wniosek taki można wyprowadzić z innych ustalonych faktów. 

Rzeczpospolita 27.05.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika