Zwrot kosztów trzeba uzasadnić

Wojewódzki Sąd Administracyjny zasądził od Dyrektora Izby Celnej pewną kwotę tytułem zwrotu kosztów postępowania. W zażaleniu na powyższe postanowienie organ podniósł, że WSA nie wskazał podstawy prawnej, na bazie której zasądził koszty sądowe, brak jest też merytorycznego uzasadnienia podjętego rozstrzygnięcia. NSA w tym zakresie postanowienie uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania, orzekając przy tym, iż

Zgodnie z art. 166 w zw. z art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) uzasadnienie wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego w części dotyczącej zwrotu kosztów postępowania sądowego (art. 209 ustawy) musi zawierać podstawę prawną podjętego w tym zakresie rozstrzygnięcia oraz jej wyjaśnienie. W przeciwnym wypadku postanowienie w tym przedmiocie uchyla się spod kontroli instancyjnej.

Porady prawne

NSA przypomniał, że zgodnie z art. 194 § 1 pkt 9 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zażalenie przysługuje na postanowienia, których przedmiotem jest zwrot kosztów postępowania, jeżeli strona nie wnosi skargi kasacyjnej. Tak było w niniejszej sprawie.

NSA nie miał wątpliwości, iż postanowienie o zasądzeniu zwrotu kosztów postępowania sądowego w wyniku uwzględnienia skargi przez wojewódzki sąd administracyjny (art. 209 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) wymaga podania w uzasadnieniu orzeczenia podstawy prawnej podjętego w tym zakresie rozstrzygnięcia oraz jej wyjaśnienia. Obowiązek taki wynika z art. 166 w zw. z art. 141 § 4 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W niniejszej sprawie Sąd I instancji w żaden sposób nie odniósł się w uzasadnieniu wyroku do kwestii zasądzonych kosztów, uniemożliwiając tym samym zarówno organowi odwoławczemu jak i Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu poznanie motywacji leżącej u podstaw tego rozstrzygnięcia. Brak podania podstawy prawnej - dodał NSA - czyni również niemożliwym zbadanie prawidłowości obliczenia wysokości zasądzonych kosztów postępowania. Dlatego sprawa nadawała się do uchylenia i przekazania do ponownego rozpoznania.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 2008 roku, sygn. akt I FZ 400/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika