Czy mając na uwadze zapis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym (...)

Czy mając na uwadze zapis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wpływy z opłat pobieranych od lokatorów mających spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawa do zajmowanych lokali znajdujących się w budynkach mieszkalnych stanowiących spółdzielczy zasób mieszkaniowy przeznaczone celowo na utrzymanie tych zasobów są objęte zwolnieniem ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z opłat członków Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 12.04.2007r. ( wpływ do Urzędu 18.04.2007r.), uzupełnionym w dniu 19.06.2007r. o udzielenie interpretacji jako prawidłowe w zakresie zwolnienia z podatku dochodów uzyskiwanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz nieprawidłowe w zakresie dochodów uzyskiwanych z innej działalności.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęCzłonkowie spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniem statutu. Opłaty oraz finansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały z tego tytułu przeznaczony jest na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Wątpliwości Spółdzielni w stosowaniu zwolnienia przedmiotowego wynikającego z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczą następujących przychodów Spółdzielni uzyskiwanych w wykonywaniu działalności statutowej:1.opłata eksploatacyjna z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, 2.opłata eksploatacyjna z tytułu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, 3. opłata eksploatacyjna z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym,4. opłata eksploatacyjna z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego znajdującego się w budynku mieszkalnym stanowiącym spółdzielczy zasób mieszkaniowy, 5. wpłaty na fundusz społeczno-wychowawczy na finansowanie prowadzonej przez Spółdzielnię na rzecz członków działalności społeczno-wychowawczej,6. przychody z wynajmu garaży na rzecz członków Spółdzielni, 7. przychody z wynajmu drugich piwnic na potrzeby użytkowników lokali mieszkalnych,8. odsetki z tytułu nieterminowego płacenia należności stanowiących opłaty eksploatacyjne,9. zwroty poniesionych kosztów windykacji należności stanowiących opłaty eksploatacyjne,10.odsetki od lokat terminowych środków pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy mając na uwadze zapis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wpływy z opłat pobieranych od lokatorów mających spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawa do zajmowanych lokali znajdujących się w budynkach mieszkalnych stanowiących spółdzielczy zasób mieszkaniowy przeznaczone celowo na utrzymanie tych zasobów są objęte zwolnieniem ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, iż w oparciu o art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000r. (Dz. U. 2001r.

, Nr 4 poz.27) członkowie spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów oraz uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniem statutu. Opłaty oraz finansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały z tego tytułu przeznaczony jest na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Mając na uwadze zapis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazujący na zwolnienie przedmiotowe, Spółdzielnia uważa, że wpływy z opłat pobieranych od lokatorów mających spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawa do zajmowanych lokali znajdujących się w budynkach mieszkalnych stanowiących spółdzielczy zasób mieszkaniowy przeznaczone celowo na utrzymanie tych zasobów są objęte zwolnieniem. Spółdzielnia pod pojęciem opłat rozumie również wpływy na fundusz społeczno-wychowawczy, przychody z wynajmu garaży i drugich piwnic, odsetki z nieterminowego płacenia należności i odsetki od lokat terminowych oraz zwroty poniesionych kosztów windykacji należności.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) wolne od podatku są dochody m.in. spółdzielni mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegać będą jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 w. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia ?zasoby mieszkaniowe? użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Biorąc powyższe pod uwagę przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w wyżej powołanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć : Budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:- dźwigi osobowe i towarowe,- aparaty do wymiany ciepła,- kotłownie i hydrofornie wbudowane,- klatki schodowe,- strych, piwnice, komórki,- garaże,- Pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj:- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe, parkingi-Urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:- zbiorniki ? doły gnilne, szamba,- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,- budowle inżynieryjne (studnie itp.

)- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, - inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia. Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami, urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że uzyskane przez Spółdzielnię dochody z gospodarki ww. zasobami mieszkaniowymi będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, pod warunkiem, że zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Natomiast opodatkowaniu tym podatkiem będą podlegały:- dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych np. wpłaty na fundusz społeczno-wychowawczy ,- dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, np . przychody uzyskiwane z wynajmu lokali użytkowych, ? bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika