Obowiązek podatkowy związku zawodowego

Pytanie:

Proszę o podanie podstawy prawnej, na mocy której związek zawodowy jako organizacja nie prowadząca działalności gospodarczej, jest zwolniona od płacenia podatku.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy nie przewidują zwolnienia podmiotowego dla związków zawodowych. Zamiast tego art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (do 31 grudnia 2004 r. art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy) zwalnia od podatku składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecz­nych i zawodowych - w części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą (jest to więc zwolnienie przedmiotowe). W pozostałym zakresie, a więc w zakresie w jakim związki zawodowe uzyskują inne dochody niż zwolnione od podatku składki członkowskie (ewentualnie zwolnione od podatku) oraz w zakresie w jakim składki członkowskie są przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej – dochody związków zawodowych podlegają opodatkowaniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.2.2012

  Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?

  Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika VAT przed podwójnym opodatkowaniem (...)

 • 24.4.2017

  Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

  Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)

 • 23.12.2013

  VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 12.2.2014

  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT?

  Powstanie obowiązku podatkowego jest szczególnego rodzaju momentem, w którym potencjalna tylko czynność podlegająca opodatkowaniu staje się czynnością zaistniałą i rodzi skutki podatkowe. (...)