Spółka przyjęła od polskiej firmy spedycyjnej zlecenie na przewóz towarów z Polski do Francji. (...)

Spółka przyjęła od polskiej firmy spedycyjnej zlecenie na przewóz towarów z Polski do Francji. Towar przywieziony do Polski zostanie wyeksportowany do Rosji. Czy po dostarczeniu przez firmę spedycyjną dokumentów celnych informujących, że towar przekroczył granicę z państwem trzecim , przewoźnik wykonujący usługę transportową na trasie Francja - Polska powinien opodatkować ją stawką 22%, czy też zastosować zerową stawkę podatku VAT na odcinku krajowym i 'np'na odcinku z Francji do Polski?

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym dnia 20.10.2006r ( data wpływu ) uzupełnionym w dniach 07.11.2006r i 24.11.2006r przez Spółkę wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego ? Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.



U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 20.10.2006r uzupełnionym w dniach 07.11.2006r i 24.11.2006r Spółka z o.o. zwróciła się o pisemną interpretację przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług , przedstawiając następujący stan faktyczny;

Porady prawne

Spółka jako firma transportowa przyjęła od polskiej firmy spedycyjnej zlecenie na przewóz towarów z Francji do Polski. Z dokumentu CMR wynika, że towar zostanie wywieziony poza granice z państwem trzecim. Towar przywieziony do Polski zostanie przeładowany na samochód drugiego przewoźnika polskiego ?Y? , który przewiezie towar z Polski do Rosji.Firma spedycyjna zlecająca wykonanie usługi podała swój NIP , pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od towarów i usług.Spółka nadmienia, że posiada dostarczone przez zleceniodawcę dokumenty celne potwierdzające wywóz towarów poza granicę Unii Europejskiej.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem:- czy po dostarczeniu przez firmę spedycyjną dokumentów celnych informujących, że towar przywieziony do Polski przekroczył granicę z państwem trzecim, wnioskodawca powinien wystawić fakturę z 22% podatkiem VAT, czy też zastosować zerową stawkę podatku VAT w kraju i NP na odcinku z Francji do Polski jako wykonanie usługi związanej z częściowym transportem międzynarodowym ?

Zdaniem wnioskodawcy usługa wykonana przez Spółkę będzie opodatkowana zerową stawką podatku VAT na odcinku krajowym, a na odcinku zagranicznym jako NP. Wnioskodawca uważa, że wykonał częściową usługę transportu międzynarodowego ponieważ cała trasa przebiega z Francji do Rosji.

Uwzględniając stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia , tutejszy organ podatkowy stwierdza; Zgodnie z art. 83 ust.1 pkt 23 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) usługi transportu międzynarodowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0%.W przypadku przewozu lub innego sposobu przemieszczania towarów , zgodnie z art. 83 ust.3 pkt 1 transport międzynarodowy występuje wówczas, gdy odbywa się:a) z miejsca ( nadania ) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeśli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju ( tranzyt),d) z miejsca wyjazdu ( nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu ( nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju .

Z powyższej definicji wynika, iż o zaliczeniu konkretnej usługi wykonywanej przez podatnika do usług transportu międzynarodowego decyduje terytorium państwa , przez które przebiega trasa przejazdu. Warunkiem niezbędnym do uznania transportu towarów za transport międzynarodowy jest aby trasa zaczynała się lub kończyła poza Wspólnotą i przynajmniej na pewnym etapie przebiegała przez terytorium Polski. Wówczas całość usługi transportowej uznawana jest za transport międzynarodowy.

Ponadto dodatkowym warunkiem niezbędnym do uznania usługi transportowej za międzynarodową i opodatkowanie jej stawką VAT 0% jest posiadanie przez podatnika dowodów potwierdzających charakter wykonywanej usługi. Dowodami tymi w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, zgodnie z art. 83 ust.5 ustawy VAT jest m.in. list przewozowy lub dokument spedytorski względnie inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Uwzględniając powyższe przepisy jak również przedstawiony stan faktyczny usługa transportu towarów wykonana przez Spółkę na odcinku Francja ? Polska na zlecenie polskiej firmy spedycyjnej nie spełnia definicji usługi transportu międzynarodowego określonej w art. 83 ust.3 pkt 1 ustawy VAT, ponieważ w wyniku przewozu towarów z miejsca nadania Francja do miejsca przeznaczenia ?Polska nie nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Transport towarów z Francji do Rosji spełniałby definicję usługi transportu międzynarodowego, wówczas gdyby usługa wykonana była przez jednego przewoźnika , w oparciu o jedno zlecenie. W stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę występują dwie odrębne usługi , świadczone przez różne podmioty, a zatem nie występuje podstawa do łącznego ich rozpatrywania w kategorii jako jedna usługa transportu międzynarodowego. Fakt posiadania przez Spółkę dokumentu ( dostarczonego przez zleceniodawcę usługi) potwierdzającego wywóz towaru poza unię jest bez znaczenia w sprawie, ponieważ wykonywana przez Spółkę usługą nie jest związana z usługą transportu międzynarodowego ani z jego częścią. Usługa świadczona przez Spółkę na odcinku Francja-Polska jest wewnatrzwspólnotową usługą transportu towarów, gdyż miejsce jej rozpoczęcia jak i zakończenia znajduje się na terytorium dwóch państw członkowskich. Miejsce jej opodatkowania należy rozpatrywać w oparciu o art. 28 ustawy VAT.

W art. 28 ustawy VAT ustawodawca określił, iż w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej ?wewnatrzwspólnotową usługą transportu towarów?, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna , z zastrzeżeniem ust. 3.W myśl ust. 3 ww. artykułu jeżeli nabywca usługi, o której mowa , podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, miejscem świadczenia usługi jest terytorium tego innego państwa członkowskiego. Powyższe przepisy oznaczają , że w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich Unii Europejskiej , co do zasady miejscem świadczenia (opodatkowania) takiej usługi transportowej jest kraj członkowski rozpoczęcia transportu.

W sytuacji gdy rozpoczęcie usługi transportowej świadczonej na rzecz polskiej firmy ma miejsce w jednym kraju Unii do miejsca przyjazdu w Polsce, a nabywca usługi nie podał NIP poprzedzonego kodem PL, to polska firma świadcząca tę usługę, będzie musiała zarejestrować się na terytorium kraju rozpoczęcia transportu i tam rozliczyć podatek z tej czynności wg przepisów obowiązujących w danym państwie. Natomiast w sytuacji gdy nabywca owej usługi podał polski NIP dla celów tej czynności, wówczas usługa ta na całym odcinku będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce wg stawki 22%. Reasumując świadczona przez Spółkę usługa transportowa na zlecenie innej polskiej firmy spedycyjnej w świetle ww. przepisów jest wewnatrzwspólnotową usługą transportu towarów . Przedmiotowa usługa na całym odcinku Francja ? Polska podlega opodatkowaniu wg stawki 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy VAT, ponieważ jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nabywca usługi podał Spółce swój NIP pod którym jest zidentyfikowany dla celów rozliczania podatku od towarów i usług.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika