Czy nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (...)

Czy nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 21 kwietnia 2006r. do tutejszego Urzędu wpłynął Państwa wniosek złożony w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./. Przedmiotowy wniosek zawiera pytanie między innymi z zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nieodpłatnie zniesionej współwłasności.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2003r. otrzymali Państwo od rodziców (Pani rodziców) darowiznę w postaci udziału wynoszącego 4/20 części nieruchomości położonej w Warszawie, o łącznej wartości 37.257,40zł. Na nieruchomości tej realizowana jest wspólnie budowa domu jednorodzinnego. Obecnie rodzice Pani noszą się z zamiarem przekazania Państwu przedmiotowej nieruchomości przez nieodpłatne zniesienie współwłasności. Natomiast rodzice pani męża noszą się zamiarem przekazania Państwu darowizny pieniężnej na dokończenie budowy domu jednorodzinnego.

W związku z powyższym wystąpili Państwo z zapytaniem, czy nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawcy uznają, iż nieodpłatne zniesienie współwłasności nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Umowa o zniesienie współwłasności jest objęta ustawą z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86, poz. 959 późn. zm./.

Powyższe wynika z przepisu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit f, zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat.

W świetle powołanego przepisu uznać należy, iż czynności prawne skutkujące zniesieniem współwłasności podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli mają charakter odpłatny.

Odpłatność taka powstanie w przypadku zniesienia współwłasności polegającej na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli, podczas gdy pozostali otrzymują równowartość swoich udziałów w pieniądzu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zniesienie współwłasności będzie miało charakter nieodpłatny, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika