Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności (...)

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tejże działalności stosując zasady rozliczania kosztów używania prywatnych samochodów na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu ?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.10.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 15.11.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku ? za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 15.11.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zapłaconych odsetek od kredytu uzyskanego na zakup samochodu osobowego używanego na potrzeby działalności gospodarczej.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług multimedialnych. Działalność ta polega na produkcji filmów i nagrań wideo, montażu audycji telewizyjnych oraz opracowywaniu i autoringu płyt DVD dla małych i średnich firm, instytucji oraz osób prywatnych. Przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, Wnioskodawca wraz z małżonkiem dokonali zakupu samochodu osobowego. Wydatek powyższy sfinansowany został ze środków pochodzących częściowo z kredytu bankowego. Samochód wykorzystywany jest wyłącznie dla celów prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej, co potwierdził małżonek Wnioskodawcy w stosownym oświadczeniu. Jednocześnie Strona zaznacza, iż prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, która wraz z kosztami bieżącymi użytkowania samochodu stanowi podstawę rozliczenia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W oparciu o przedstawioną sytuację, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tejże działalności stosując zasady rozliczania kosztów używania prywatnych samochodów na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu ?

Zdaniem Strony, odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej stosując zasady ewidencji przebiegu pojazdu i kosztów. Swoje stanowisko Wnioskodawca opiera na uregulowaniach prawnych zawartych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Strony, w przedmiotowej sprawie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej. Kredyt konsumpcyjny przeznaczony został na potrzeby prowadzonej działalności, dlatego zapłacone odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust.

1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Zwrot ?wszelkie koszty? wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze, gdyż mogą to być wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zagwarantowanie źródła przychodu.

Jednakże, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

1) wydatek powinien być poniesiony w celu uzyskania przychodu,

2) wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 w/w ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 46 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika ? w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest fakt ich zapłacenia oraz istnienie związku przyczynowo-skutkowego miedzy kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej. Zasadnicze znaczenie dla dokonania właściwej oceny, czy ponoszone wydatki związane są z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, ma ustalenie czy samochód nabyty został do majątku przedsiębiorstwa, co znajduje odzwierciedlenie w ewidencji środków trwałych.Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód osobowy. Samochód ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a tym samym nie nastąpiło jego zaliczenie do składników majątkowych. Rozliczenie kosztów z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego następuje na zasadach określonych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z powołanego powyżej przepisu wynika, iż do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki związane z ?używaniem? samochodu na potrzeby działalności, do wysokości określonego limitu. Pod pojęciem ?używanie? rozumieć należy wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu np. paliwo, olej, części zamienne, konserwacje, drobne naprawy. Spłata odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu nie mieści się w tym pojęciu, gdyż nie wynika z bieżącego używania pojazdu, lecz z jego źródła finansowania.

Mając na uwadze w/w uregulowania prawne oraz sytuację przedstawioną we wniosku, stwierdzić należy, iż zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu osobowego nie stanowią wydatku związanego z bieżącym używaniem pojazdu. Poniesione wydatki nie spełniają więc dyspozycji zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dlatego nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika