Pytanie dotyczy stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży mieszkań wraz z miejscami (...)

Pytanie dotyczy stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży mieszkań wraz z miejscami postojowymi znajdującymi się w budynku.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 05.03.2007r. (wpływu do tut. organu podatkowego dnia 13.04.2007r.) uzupełniony pismem z dnia 06.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży mieszkań wraz z miejscami postojowymi znajdującymi się w budynku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ?Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka będzie sprzedawać mieszkania wraz z miejscami postojowymi znajdującymi się w budynku.

Wnioskodawca zwrócił się do tut. organu podatkowego z pytaniem jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi znajdującymi się w budynku?

W ocenie Spółki sprzedaż ta powinna być opodatkowana stawką 7%.

Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Stosownie zaś do przepisu art. 2 pkt 12 w/w ustawy o obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W odniesieniu zatem do sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie nie dochodzi do sprzedaży miejsca postojowego, które wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, a jedynie do sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z tegoż miejsca. Nie jest zatem możliwe wyodrębnienie tego prawa od własności lokalu ? jest ono ściśle związane z prawem własności lokalu mieszkalnego i nie może ono być więc przedmiotem odrębnej sprzedaży. W związku z tym, na gruncie przepisów prawa cywilnego sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest traktowana jako jedna czynność.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Przepis ten zatem nakazuje przy ustalaniu podstawy opodatkowania brać pod uwagę co do zasady całość świadczenia na które strony umówiły się i zastosować jednolitą stawkę podatku. Dokonywanie podziału danej transakcji na poszczególne składniki, a w konsekwencji zastosowanie różnych stawek podatkowych, aczkolwiek dopuszczalne jeżeli strony tak postanowiły, w niniejszej sprawie nie może mieć jednak zastosowania, gdyż jak już wspomniano sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest traktowana jako jedna czynność.

Tym samym zgodnie z w/w art. 146 ust. 1 pkt.2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż lokalu mieszkalnego oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, służącego wyłącznie do użytku właściciela lokalu stanowi jedną czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług ? stawką w wysokości 7%, jaka obowiązuje w odniesieniu do lokali mieszkalnych do dnia 31.12.2007 r.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika