Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Pytanie:

"Wynajmuję lokal od osoby fizycznej i jest punkt mówiący o tym, że jestem też zobowiązany płacić podatek od nieruchomości za ten lokal. Czy to jest zgodne z prawem, jakie obowiązuje?"

Odpowiedź prawnika: Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje m.in. zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości, w przypadku najmu nieruchomości będącej prywatną własnością (nie będącej własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego) podatnikiem podatku o nieruchomości jest właściciel nieruchomości, a nie jej najemca (wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

 

Strony umowy najmu nie mogą umownie zmieniać obowiązków nałożonych ustawami podatkowymi, dlatego nie można zdecydować w sposób wiążący dla organów podatkowych, iż podatek od nieruchomości będzie zmuszony płacić najemca, a nie właściciel nieruchomości. Strony mogą się jednak umówić, iż koszt podatku od nieruchomości będzie obciążał najemcę, tzn. wprawdzie podatnikiem tego podatku pozostaje właściciel, ale najemca będzie zobowiązany pokryć wynajmującemu zapłacony przez niego podatek.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika