Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność głównie w (...)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność głównie w zakresie turystyki (PKD 6330A). W praktyce działalność polega na organizowaniu wyjazdów turystycznych do Tunezji i Egiptu (kraje nie należące do Unii Europejskiej). Podstawą rozliczenia podatku jest marża ustalana na podstawie następujących dokumentów :faktury VAT 'marża' (sprzedaż usług turystom za pośrednictwem agentów),invoice - faktury zagraniczne potwierdzające zakup usług hotelowych i wyżywienia,faktury za transport (przelot samolotem),faktury za ubezpieczenie turystów,faktury za zakup innych usług związanych z bezpośrednią korzyścią turysty. Uwzględniając kwoty brutto na wyżej wymienionych fakturach, zgodnie z art. 119 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ustalana jest marża. Następnie na kwotę wyliczonej marży wystawiana jest faktura wewnętrzna z zastosowaniem stawki podatku 0%, zgodnie z art. 119 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwoty z tej faktury wprowadzane są do rejestru sprzedaży i wykazywane w deklaracji VAT-7 w rubryce 21.Strona prowadzi sprzedaż imprez turystycznych bezpośrednio w swoich oddziałach oraz za pośrednictwem innych biur podróży, tj. agentów.Wszyscy klienci otrzymują oryginał faktury VAT marża. Zapłata za usługi dokonywana jest z reguły przelewem. W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy przy wyżej opisanych procedurach winna posiadać kasę rejestrującą obrót, a jeżeli tak, to jaką stawkę podatku winna stosować rejestrując na kasie fiskalnej obrót rozliczany marżą.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność głównie w zakresie turystyki (PKD 6330A). W praktyce działalność polega na organizowaniu wyjazdów turystycznych do Tunezji i Egiptu (kraje nie należące do Unii Europejskiej). Podstawą rozliczenia podatku jest marża ustalana na podstawie następujących dokumentów :faktury VAT 'marża' (sprzedaż usług turystom za pośrednictwem agentów),invoice - faktury zagraniczne potwierdzające zakup usług hotelowych i wyżywienia,faktury za transport (przelot samolotem),faktury za ubezpieczenie turystów,faktury za zakup innych usług związanych z bezpośrednią korzyścią turysty.
Uwzględniając kwoty brutto na wyżej wymienionych fakturach, zgodnie z art. 119 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ustalana jest marża. Następnie na kwotę wyliczonej marży wystawiana jest faktura wewnętrzna z zastosowaniem stawki podatku 0%, zgodnie z art. 119 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwoty z tej faktury wprowadzane są do rejestru sprzedaży i wykazywane w deklaracji VAT-7 w rubryce 21.Strona prowadzi sprzedaż imprez turystycznych bezpośrednio w swoich oddziałach oraz za pośrednictwem innych biur podróży, tj. agentów.Wszyscy klienci otrzymują oryginał faktury VAT marża. Zapłata za usługi dokonywana jest z reguły przelewem.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy przy wyżej opisanych procedurach winna posiadać kasę rejestrującą obrót, a jeżeli tak, to jaką stawkę podatku winna stosować rejestrując na kasie fiskalnej obrót rozliczany marżą.
Zdaniem Strony w sytuacji gdy wszystkim klientom wystawiane są faktury 'VAT marża', nie ma obowiązku rejestrowania dodatkowo obrotu na kasie fiskalnej.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na mocy delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 w/w ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Katalog aktualnie obowiązujących zwolnień z obowiązku ewidencjonowania określony został w § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 54, poz. 375 ze zm).
Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów, określony w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter powszechny i co do zasady dotyczy wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz wymienionych w tym przepisie osób fizycznych.

Jedynie w przypadkach expressis verbis określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie upoważnienia zawartego w ust. 7 pkt 3 w/w artykułu ustawy, stanowiących wyjątek od reguły ustanowionej w ust. 1 art. 111 ustawy, obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest wyłączony.

W związku z tym wskazać w szczególności należy, iż usługi turystyczne / biur podróży (PKWiU 63.3), tj. świadczone przez Stronę, nie zostały wymienione w załączniku do w/w rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zawierającego katalog towarów i usług, których sprzedaż jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania. Z opisu nie wynika też, aby Strona spełniała przesłanki uprawniające ją do korzystania ze zwolnień o charakterze podmiotowym określonych w w/w rozporządzeniu. W rezultacie dokonywana przez nią sprzedaż usług turystycznych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie fakt, iż cała sprzedaż jest przez Stronę dokumentowana fakturami VAT, pozostaje bez wpływu na obowiązek ewidencjonowania. Jedynie bowiem w przypadku określonym w poz. 41 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, który jednak jak należy rozumieć nie ma miejsca w sprawie, dokumentowanie fakturą każdego świadczenia usługi stanowi przesłankę zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. O tym, że dokumentowanie sprzedaży fakturami VAT nie wyłącza z zasady obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (oraz emitowania paragonów fiskalnych z tych kas) świadczy nadto wprost brzmienie § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( D. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z wymienionym przepisem w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Należy także zauważyć, że obowiązek stosowania kas rejestrujących nie jest uzależniony od rzetelności prowadzenia przez podatnika dokumentacji księgowej. Należy wreszcie przypomnieć, iż zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy nie mają co do zasady obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jedynie na ich żądanie są obowiązani do wystawienia takiej faktury. Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest z zasady dokumentowana paragonami fiskalnymi, a tylko wyjątkowo, tj. na żądanie kupującego, fakturą VAT. Zasady ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących gdy, tj. w przypadku usług turystycznych, podstawę opodatkowania stanowi marża, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Zgodnie z § 5 ust. 5 wymienionego rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. W związku z tym w przypadku świadczenia usługi turystycznej dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej podlega cała należność za usługę (bez wyodrębniania kwot podatku należnego).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika