Obrót nieruchomościami a kasa fiskalna

Pytanie:

"Czy pośrednicy w obrocie nieruchomościami na dzień dzisiejszy maja już obowiązek posiadania kasy fiskalnej do ewidencjonowania, jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej, jeżeli jeszcze nie to od kiedy taki obowiązek będzie obowiązywał? Czy są konkretne uregulowania prawne w tej sprawie. Czy mimo nie posiadania kasy fiskalnej w działalności gospodarczej, jeżeli przepisy nakazują kasę fiskalną posiadać można prawnie prowadzić działalność dokonywać obliczeń kosztów i przychodów. Jakie są konsekwencje prawne za nie posiadanie kasy fiskalnej, jeżeli jest obowiązek prawny jej posiadania w działalności gospodarczej? "

Odpowiedź prawnika: Obrót nieruchomościami a kasa fiskalna

Odnośnie podstawowych wymogów dokumentacji za pomocą kas fiskalnych oraz skutków braku kasy fiskalnej w przypadku gdy obrót powinien być dokumentowany za jej pomocą - prosimy o zapoznanie się z odpowiedzią Obowiązek ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

Z rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego kas fiskalnych wynika, iż z obowiązku dokumentowania za pomocą kasy fiskalnej (do 31 grudnia 2005 r.) są zwolnione między innymi usługi klasyfikowane jako:

  • Usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (oznaczone symbolem PKWiU: 70.2),
  • oraz dostawa nieruchomości, dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła, zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2005 r.  

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika