Czy Spółka ma obowiązek skorygować podatek VAT odliczony przy nabyciu samochodu D zgodnie z art. (...)

Czy Spółka ma obowiązek skorygować podatek VAT odliczony przy nabyciu samochodu D zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o. podatku od towarów i usług?

Na podstawie art.!4a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku - z dnia 14.07.2006 (data wpływu do tut. Urzędu), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art.43 ust.l pkt2, art.91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE-stan faktyczny podany we wniosku:X dnia 6 lipca 2005 roku zakupiła samochód ciężarowy używany marki D, rok produkcji 2000. Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług z faktury zakupu Spółka miała prawo i odliczyła tylko część podatku VAT naliczonego (ładowność samochodu nie spełniała wzoru zawartego w art. 86, ust. 3 w/w ustawy). Zakup samochodu oraz jego późniejsze funkcjonowanie w Spółce służyło wyłącznie działalności podlegającej opodatkowaniu. Dnia 4 lipca 2006 roku (prawie po l roku użytkowania) Spółka sprzedała samochód stosując stawkę VAT - zwolniony, mając na uwadze art. 43, ust.2, pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy.

Porady prawne

-treść pytania:Czy Spółka ma obowiązek skorygować podatek VAT odliczony przy nabyciu samochodu D zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o. podatku od towarów i usług?

-stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego:Samochód D był używany przez Spółkę, od momentu zakupu, przez ponad 11 miesięcy i służył wyłącznie działalności opodatkowanej. Spełnia on także warunki pozwalające na zastosowanie zwolnienia z podatku VAT w momencie sprzedaży (art. 43, ust.2, pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawiewykonywania niektórych przepisów ustawy). Biorąc pod uwagę powyższe argumenty uważam, iż Spółka nie ma obowiązku korekty podatku VAT odliczonego przy jego zakupie.

-ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

W świetle art. 43 ust. l pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn. zm.) zwolniona od podatku VAT jest dostawa towarów używanych (z wyjątkiem gruntów), których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku, jeżeli w stosunku do tych przedmiotów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wyjątek od powyższej zasady stanowi § 8 ust. l pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 970 z późn. zm.). Według tego przepisu zwolniona jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy VAT, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy.Odwołując się do pytania Podatnika stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie będą miały również zastosowanie przepisy art. 91 ust. 2 -7 ustawy o VAT.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat korekty podatku naliczonego. Roczna korekta w omawianym przypadku dotyczy jednej piątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu. W myśl przepisu ust. 4 w/w artykułu w przypadku, gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż środków trwałych, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po sprzedaży o której mowa, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 91 ust. 5).

Jeżeli towary lub usługi o których mowa, zostaną:1)opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tegotowaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi,2)zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, żedalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymilub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Przepisy te stosuje się odpowiednio w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów i stanu faktycznego opisanego we wniosku, Podatnik dokonując sprzedaży samochodów osobowych należących do środków trwałych, przed upływem 5 lat od daty ich zakupu, a więc przed końcem upływu okresu korekty, obowiązany jest do dokonania korekty.

Ponieważ w przedmiotowym przypadku sprzedaż objęta jest zwolnieniem na mocy cyt. § 8 ust. l pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów, należy przyjąć że w pozostałym okresie korekty towar wykorzystywany będzie wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT. Wynika z tego, że Podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego, ale tylko w części dotyczącej okresu wykorzystywania go do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast od momentu dokonania sprzedaży zwolnionej, Podatnik traci prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5 letniej korekty.W przypadku sprzedaży środka trwałego korekty tej dokonuje się jednorazowo w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.Wedle powyższego postanowiono jak w sentencji

-pouczenie:Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art.236 Ordynacji podatkowej). Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej - na podstawie przepisów art.l pktl ust.l lit.a.) ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004r nr 253, poz.2532 ze zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika