Czy koszt ubezpieczenia pracownika w produkcie inwestycyjno-ochronnym, będącym polisą na życie z (...)

Czy koszt ubezpieczenia pracownika w produkcie inwestycyjno-ochronnym, będącym polisą na życie z funduszem kapitałowym (dział I grupa 3) stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

W dniu 5 kwietnia 2007 roku Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubezpieczenie pracownika w produkcie inwestycyjno ? ochronnym, będącym polisą na życie z funduszem kapitałowym (dział I grupa 3).

Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza wykupić polisy ubezpieczeniowe swoim pracownikom. Polisy będą podzielone na dwa elementy, pierwszy z nich to ochrona życia i zdrowia pracownika, drugi elementto część inwestycyjna. Środki wpłacane na polisę są inwestowane i tworzą kapitał. Właścicielempolisy pozostaje pracodawca. Uprawnionym do otrzymywania świadczenia z tytułu polisy nie jest pracodawca.

Porady prawne

Zdaniem Spółki, składka płacona na ubezpieczenie pracownika w produkcie inwestycyjno -ochronnym stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.

Organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiemkosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast przepis art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy podatkowej stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1,3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono,wyklucza:

a/ wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b/ możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c/ wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Ze stanu faktycznego wskazanego przez podatnika wynika że polisa ubezpieczeniowa na życie z funduszem kapitałowym jest to rodzaj ubezpieczenia wymieniony w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej w trzeciej grupie ryzyka działu I.

Aby wydatki na ww. polisę stanowiły koszt uzyskania przychodu, Spółka obowiązana jest spełnić dwie przesłanki prawne:

1. uprawnionym do świadczenia nie może być pracodawca,

2. umowa ubezpieczeniowa, w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, musi wykluczać:

a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W świetle powyższych unormowań, jeżeli Spółka jako pracodawca spełni warunki wykazane powyżej, to poniesione przez nią wydatki na polisę ubezpieczeniową na rzecz pracownika, o której mowa we wniosku, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika