Jaki % podatku należy pobrać od dofinansowania do niezorganizowanego wypoczynku dla niepełnoletniego (...)

Jaki % podatku należy pobrać od dofinansowania do niezorganizowanego wypoczynku dla niepełnoletniego lub pełnoletniego uczącego się dziecka emeryta lub rencisty?
Z wnioskiem o dofinansowanie do wypoczynku dziecka występuje były pracownik a obecny emeryt lub rencista, bądź współmałżonek zmarłego emeryta lub rencisty a byłego pracownika.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10% należności.Jak wynika z wyżej powołanego przepisu, wszystkie świadczenia wypłacane emerytom lub rencistom (byłym pracownikom), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38, bez względu na to czego dotyczą, opodatkowane są ryczałtowo według stawki 10%. W omawianym przypadku nie ma znaczenia fakt ukończenia przez dziecko 18 roku życia, ponieważ świadczenie wypłacane jest emerytowi lub renciście (byłemu pracownikowi) a nie jego pełnoletniemu dziecku.

Porady prawne

W stosunku do świadczeń wypłacanych z powyższego tytułu współmałżonkowi zmarłego emeryta lub rencisty (byłego pracownika), ma zastosowanie przepis art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21 i 52 i art. 52a oraz dochodów,od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.Informacja PIT-8C winna zostać wystawiona na podatnika, tak więc w przypadku dziecka małoletniego - na nazwisko współmałżonka zmarłego emeryta lub rencisty, natomiast w przypadku dziecka pełnoletniego - na jego nazwisko.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku i obowiązującego stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja wydana w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowią przepisy art. 14b § 2 ww. ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika