Prowadzę działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług transportowych na terenie kraju (...)

Prowadzę działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług transportowych na terenie kraju i poza granicami własnymi środkami transportu.

  1. Czy mam prawo zaliczyć do kosztów wartość diet (w formie ryczałtu) z tytułu odbywanych przeze minie podróży służbowych ?
  2. Czy podróże służbowe pracownika dają mi prawo do wypłacenia diet oraz ryczałtu za nocleg bez potracenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ?

W związku ze złożonym przez Pana w dniu 31.03.2004 r. zapytaniem dotyczącym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych pracowników prowadzących działalność gospodarcząw zakresie usług transportu samochodowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Porady prawne

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących ? w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określona w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego brak jest podstaw do przyjęcia, iż wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością wskazaną we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jako siedziba firmy, wiąże się z odbyciem podróży służbowej. Świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej stanowi bowiem istotę tej działalności.

Bez wpływu na powyższe pozostaje przy tym okoliczność ewentualnego posiadania przez przedsiębiorcę oznaczonej we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej siedziby. Zgodnie z art. 88b ustawy z dnia 19.11.1999 r. ? Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz.1178 ze zm.)) przedsiębiorcy stale wykonujący działalność poza miejscem zamieszkania obowiązani są do wskazania siedziby i adresu zakładu głównego lub innego miejsca stałego wykonywania działalności.

Wobec powyższego przedsiębiorcy świadczącemu usługi kierowania pojazdami nie przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych. Podatnicy ci mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w czasie podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej na ogólnych zasadach określonych przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do powołanego przepisu kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powyższego wydatek, który zostanie poniesiony w ramach działalności gospodarczej w celu uzyskania przychodów i jednocześnie nie jest wymieniony w art. 23 ustawy, będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku zaś pracowników o podróży służbowej oraz należnych z tytułujej odbywania należnościach decyduje to, czy określone przez pracodawcę zadanie w ramach świadczonej pracy wykonywane jest poza miejscem ustalonym w umowie o prac ę jako miejscem jej wykonywania. Jeśli powyższy warunek jest spełniony to otrzymane przez pracownika należności z tytułu odbycia podróży służbowej wolne są od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika ? do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami kraju.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika