Czy sprzedaż w 2007r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność (przekształcenie w 2004r. (...)

Czy sprzedaż w 2007r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność (przekształcenie w 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 1998r. w odrębną własność) będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani T. przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 23 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w części w drodze spadku i w części w drodze działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w części w drodze spadku i w części w drodze działu spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 07 stycznia 1997r. wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymała ze spółdzielni mieszkaniowej przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W dniu 11 września 1997r. zmarł mąż wnioskodawczyni pozostawiając spadek w skład którego wchodzi ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Postanowieniem z dnia 04 grudnia 1997r. Sąd Rejonowy stwierdził, że prawo do spadku nabyła w #189; części wnioskodawczyni oraz w #189; części matka spadkodawcy. W dniu 12 sierpnia 1998r. został dokonany dział spadku w wyniku, którego wnioskodawczyni otrzymała udział matki spadkodawcy we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego i stała się wyłącznym właścicielem tego prawa. Następnie w dniu 21 października 2004r. wnioskodawczyni zawarła ze spółdzielnią mieszkaniową umowę, na mocy której została ustanowiona odrębna własność ww. lokalu mieszkalnego i dokonano przeniesienia własności na rzecz wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać ww. mieszkanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż w 2007r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność (przekształcenie w 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 1998r. w odrębną własność) będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem wnioskodawczyni sprzedaż ww. nieruchomości lokalowej nie będzie źródłem przychodu, ponieważ jej odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którym nastąpiło nabycie tj. od końca 1998r. W niniejszej sprawie należy za datę nabycia przez wnioskodawczynię przyjąć datę uzyskania 100% własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, albowiem ustanowienie w 2004r. odrębnej własności tej nieruchomości lokalowej i przeniesienie na wnioskodawczynię prawa własności było tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną własność), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (?) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (?).

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a)- c) nabytych lub wybudowanych do dnia 31 grudnia 2006r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r. Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Nabycie nieruchomości i praw nabytych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy nie stanowi natomiast nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.d) ww. ustawy.

W przypadku opisanym przez wnioskodawczynię nabyła ona udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w następujący sposób:

  • #189; część prawa w drodze spadku w 1997r.,
  • #189; część prawa w drodze działu spadku w 1998r.

Nabycie więc przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło w częściach, odpowiednio w 1997r., oraz w 1998r. Oznacza to, iż pięcioletni termin, o którym mowa wyżej należy liczyć oddzielnie dla każdego udziału jaki wnioskodawczyni nabyła, a mianowicie od końca roku kalendarzowego w którym :

  • nastąpiło otwarcie spadku czyli śmierć spadkodawcy tj. od końca 1997r.; pięcioletni termin upłynął z końcem 2002r.,
  • została nabyta część prawa do lokalu w drodze działu spadku tj. od końca 1998r.; pięcioletni termin upłynął z końcem 2003r.

W 2004r. nastąpiło przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego przychód, jaki wnioskodawczyni zamierza uzyskać ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegał w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od momentu nabycia przedmiotowych części udziałów w nieruchomości (#189; w drodze spadku i #189; w drodze działu spadku) minęło pięć lat. Ustanowienie w 2004r. odrębnej własności przedmiotowej nieruchomości i przeniesienie na wnioskodawczynię prawa własności w istocie jest tylko przekształceniem formy własności, a nie nowym nabyciem co oznacza, iż jest obojętne podatkowo dla zamierzonej sprzedaży tego lokalu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika