Czy w prezentowanym zdarzeniu przyszłym w związku z nabyciem przedsiębiorstwa, w skład którego będą (...)

Czy w prezentowanym zdarzeniu przyszłym w związku z nabyciem przedsiębiorstwa, w skład którego będą wchodzić składniki majątku w postaci m.in. prawa do znaku towarowego zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej dla którego zostało wydane świadectwo ochronne na znak towarowy, Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od dnia nabycia, jeszcze przed wpisem Wnioskodawcy jako nabywcy do rejestru patentowego, czy też dopiero od dnia, kiedy Wnioskodawca jako nabywca zostanie do tego rejestru wpisany jako uprawniony do nabytych znaków na podstawie decyzji właściwego organu ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 31 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji praw do znaku towarowego (pytanie oznaczone we wniosku numerem 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji praw do znaku towarowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z przyszłymi celami biznesowymi Wnioskodawca zamierza zakupić przedsiębiorstwo od spółki osobowej (zwanej dalej ?Spółką?). W skład przedsiębiorstwa wchodzić będą zarówno składniki majątkowe, jak i wartości niematerialne i prawne. Nabyte w drodze wskazanej transakcji zostanie m.in. prawo do znaku towarowego Spółki. W wyniku zakupu przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy tzw. goodwill, czyli dodatnia różnica pomiędzy ceną zakupu przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, iż w skład przedsiębiorstwa wchodzić będą także nieruchomości, transakcja zostanie przeprowadzona w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawca przewiduje, że w skład nabytego przedsiębiorstwa będzie wchodził nabyty wcześniej przez Spółkę, w drodze aportu, zarejestrowany przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Departament Rejestrów znak towarowy niestanowiący wartości niematerialnej i prawnej w Spółce zbywającej odpłatnie przedsiębiorstwo. Po nabyciu przedsiębiorstwa, Wnioskodawca podejmie kroki mające na celu dokonanie wpisu w stosownym rejestrze zarejestrowanych znaków towarowych, potwierdzającego przeniesienie prawa ochronnego na znak towarowy.

Wartość całego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem wartości poszczególnych jego składników, w tym zarejestrowanego znaku towarowego, zostanie określona w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartość ta będzie równa ich ?wartości godziwej?, czyli wartości, która w danym momencie czasowym może stanowić przedmiot obrotu rynkowego, a zatem jest to wartość rynkowa.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w prezentowanym zdarzeniu przyszłym w związku z nabyciem przedsiębiorstwa, w skład którego będą wchodzić składniki majątku w postaci m.in. prawa do znaku towarowego zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej dla którego zostało wydane świadectwo ochronne na znak towarowy, Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od dnia nabycia, jeszcze przed wpisem Wnioskodawcy jako nabywcy do rejestru patentowego, czy też dopiero od dnia, kiedy Wnioskodawca jako nabywca zostanie do tego rejestru wpisany jako uprawniony do nabytych znaków na podstawie decyzji właściwego organu (pytanie oznaczone we wniosku numerem 1)?

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do amortyzacji podatkowej nabytego odpłatnie w ramach przedsiębiorstwa prawa do zarejestrowanego znaku towarowego od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi nabycie tego prawa oraz wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej bez względu na to, kiedy Wnioskodawca (jako nabywca) zostanie wpisany do rejestru patentowego.

Zgodnie z art. 120 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, ze zm., dalej ?ustawa PWP?), znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów drugiego przedsiębiorstwa. Na znak towarowy może być udzielone, na podstawie art. 121 ustawy PWP, prawo ochronne. Zgodnie z art. 162 ustawy PWP, prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i dziedziczne. Do przeniesienia prawa własności na podstawie art. 62 ust. 2 (winno być ? art. 67 ust. 2?) ustawy wymagana jest pod rygorem nieważności forma pisemna.

W rozpatrywanym zdarzeniu przyszłym przeniesienie własności nastąpi w formie aktu notarialnego, w ramach nabycia przedsiębiorstwa, a zatem skuteczne przeniesienie praw do znaku towarowego na Wnioskodawcę nastąpi w momencie zawarcia aktu notarialnego, a nie w momencie wpisu Wnioskodawcy do rejestru patentowego jako uprawnionego do znaków.

Wnioskodawca wskazuje, iż art. 67 ust. 3 ustawy PWP stwierdza, że przeniesienie prawa do znaku towarowego staje się skuteczne wobec osób trzecich, z chwilą wpisu tego przeniesienia do rejestru patentowego. Jednakże unormowanie powyższe wskazuje jedynie na moment, od którego Wnioskodawcy będzie przysługiwała ochrona na prawa do znaków towarowych wobec osób trzecich. Przepis art. 67 ust. 3 ustawy nie reguluje kwestii momentu, od którego Wnioskodawca będzie mógł wykorzystywać gospodarczo prawo do znaku towarowego.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - zwanej dalej ?updop?), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie prawo własności przemysłowej, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Wnioskodawca podnosi, że w przewidywanym zdarzeniu przyszłym będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych na znaki towarowe, zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • zostały nabyte przez podatnika,
  • nadają się do gospodarczego wykorzystania,
  • przewidywany okres ekonomicznej użyteczności wynosi co najmniej rok,
  • są przeznaczone do używania na potrzeby podatnika.

Zatem, jeżeli nastąpi nabycie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, w skład którego wejdzie również prawo ochronne na znak towarowy i zachowana będzie forma aktu notarialnego, to w takim przypadku dochodzi do skutecznego przeniesienia na Wnioskodawcę tego prawa, czyli jego nabycie. Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 updop, amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w ustawie prawo własności przemysłowej, to w konsekwencji Wnioskodawca, który nabył przedsiębiorstwo obejmujące prawo ochronne do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 updop, dokonywać amortyzacji tego prawa.

Tożsame stanowisko zostało wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach: z 6 czerwca 2008 r., sygn. IP-PB3-423-411/08-4/MS oraz z 3 czerwca 2009 r., sygn. IPPB5/423-112/09-2/MB, w których stwierdzono, że jeżeli w związku z wniesieniem do spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo nad formą pisemną to w takim przypadku dochodzi również do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do znaku towarowego. Wpis do rejestru patentowego stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku numerem 2 i 3 wdano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika