Czy otrzymane środki ze spłaty pożyczek, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające (...)

Czy otrzymane środki ze spłaty pożyczek, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym stanowią w całości dochód Stowarzyszenia podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, również te, które zwiększają saldo funduszu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 09 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy stanowią dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych otrzymane:

  • środki ze spłaty pożyczek ? jest nieprawidłowe,
  • odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 listopada 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane środki ze spłaty pożyczek, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym stanowią dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie zawarło z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (zwaną dalej Agencją Rządową) w dniu 18 grudnia 2008 r. umowę o udzielenie wsparcia. Na mocy przedmiotowej umowy w grudniu 2008 r. Agencja Rządowa przekazała Stowarzyszeniu kwotę 2.670.000,00 zł tytułem wsparcia finansowego na powiększenie jego kapitału funduszu pożyczkowego (art. 6 ust. 1 umowy). Przedmiotowe wsparcie finansowe - co do zasady - jest bezzwrotne (art. 6 ust. 2 umowy). Z funduszu pożyczkowego Stowarzyszenie zobowiązane jest udzielać oprocentowanych pożyczek tzw. małym przedsiębiorcom (art. 3 ust. 1 pkt a) i b) umowy) w roku 2009 i następnych.

Agencja Rządowa przekazała Stowarzyszeniu wsparcie finansowe ze środków pieniężnych, które uzyskała od Banku na podstawie zawartej z nim umowy z dn. 4 grudnia 2003 r. Z kolei Bank uzyskał te środki ze sprzedaży przekazanych mu akcji i udziałów stanowiących własność Skarbu Państwa na podstawie art. 35 ustawy z dnia 8 maja 1997r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (tekst jedn. Dz. U. z 2003, Nr 174, 1689 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 27 lutego 2003r. w sprawie nieodpłatnego przekazania B akcji i udziałów stanowiących własność Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 50, poz. 432).

W 2009 r. Stowarzyszenie z otrzymanego wsparcia dokonuje wypłat oprocentowanych pożyczek tzw. małym przedsiębiorcom i z tego tytułu uzyskuje odsetki. Zgodnie z umową zawartą z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości odsetki od pożyczek udzielanych ze środków wsparcia powiększają kapitał funduszu pożyczkowego, z zastrzeżeniem iż środki ze spłaty pożyczek, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym mogą być przeznaczone na uzasadnione koszty operacyjne funduszu pożyczkowego w wysokości nieprzekraczającej 55% uzyskanych odsetek od udzielonych pożyczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymane środki ze spłaty pożyczek, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym stanowią w całości dochód Stowarzyszenia podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, również te, które zwiększają saldo funduszu...

Wnioskodawca uważa, że otrzymane środki ze spłaty pożyczek, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym stanowią w całości dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko powyższe wnioskodawca opiera na treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu 'Przychodami, z zastrzeżeniem..., są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości, w tym również różnice kursowe'.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ?ustawa o pdop?), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Równocześnie art. 12 ust. 4 ustawy o pdop, określa rodzaje przychodów nie zaliczonych do przychodów podatkowych, co oznacza, że wszystkie inne przychody, poza określonymi w tym przepisie, stanowiące przysporzenie majątkowe aktywów podatnika, stanowią przychody, z którymi ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże powstanie obowiązku podatkowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Zgodnie jednak z ugruntowanym poglądem, do tej kategorii należy zaliczyć każdą wartość wchodzącą do majątku podatnika, mającą definitywny charakter, powiększającą jego aktywa, którą może rozporządzać jak własną, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych mocą art. 12 ust. 4 ustawy o pdop.

Wskazać w tym miejscu należy na zasadę neutralności podatkowej otrzymywanych i spłacanych kwot w związku z udzieloną pożyczką. Zasada ta wynika z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o pdop, który przewiduje, iż do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) oraz z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o pdop wskazującego, iż nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Jednocześnie podkreślić należy, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidziano szczególny tryb opodatkowania odsetek od należności i zobowiązań. Przy czym brak jest w tych przepisach podziału na odsetki, które są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika oraz inną działalnością wynikającą z umów zawieranych przez przedsiębiorców, nie klasyfikowaną jako działalność gospodarcza.

Tak więc, do przychodów z tytułu odsetek mają w szczególności zastosowanie przepisy art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o pdop, który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). W konsekwencji ? jako że odsetki od należności, w tym od udzielonych kredytów i pożyczek, naliczone, lecz nie otrzymane nie stanowią u wierzyciela przychodów ? odsetki takie są przychodami w dacie ich faktycznego otrzymania.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy stanowią dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych faktycznie otrzymane:

  • środki ze spłaty udzielonych przez Stowarzyszenie pożyczek (z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek) ? jest nieprawidłowe,
  • odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie była ocena skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę wsparcia finansowego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika