Czy Spółka postąpiła prawidłowo definiując dom modelowy jako środek trwały podlegający amortyzacji? (...)

Czy Spółka postąpiła prawidłowo definiując dom modelowy jako środek trwały podlegający amortyzacji? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 16 kwietnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania domu modelowego za środek trwały podlegający amortyzacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, uznania domu modelowego za środek trwały podlegający amortyzacji. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 05 kwietnia 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-84/12/MO, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 16 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W miesiącu grudniu 2011 r. Spółka przyjęła dokumentem OT środek trwały w postaci ?Dom modelowy?, gdzie określiła amortyzację na 5 lat (20% rocznie), klasyfikując w/w dom w grupie 8 ?pozostałe środki trwałe? KŚT. Wybudowany dom modelowy był wynikiem prac badawczo rozwojowych w zakresie stosowania lekkich paneli samonośnych w budownictwie (prace badawczo rozwojowe zakończone wynikłem pozytywnym). Spółka dokonała wyceny na podstawie dowodów zakupu materiałów, wynagrodzeń i kosztów pośrednich.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśnie z dnia 13 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 kwietnia 2012 r.) Spółka wyjaśniła, iż:

  1. dom modelowy jest własnością firmy (Wnioskodawcy),
  2. dom modelowy w dniu oddania do użytkowania był kompletny i zdatny do użytku (warunek spełniony do rozliczenia projektu unijnego),
  3. dom modelowy jest wykorzystywany przez firmę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą : wykorzystane przy budowie modelu materiały importowane przez firmę typu płyta magnezowa oraz wyprodukowane przy ich użyciu produkty (panel dachowy, podłogowy, ścianki działowe, ścianki nośne) a także produkowane przez firmę w technologii pultruzji elementy łączeniowe pozwalają na bieżące prezentowanie klientom możliwości stosowania w budownictwie innowacyjnych produktów oferowanych przez spółkę,
  4. przewidywany okres użytkowania zg. z planem amortyzacyjnym - 5 lat (amortyzacja 20% rocznie).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka postąpiła prawidłowo definiując dom modelowy jako środek trwały podlegający amortyzacji? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Spółki, postąpiła prawidłowo przyjmując wybudowanie domu modelowego na pozostałe środki trwałe. W decyzji o ustaleniu warunków zabudowy wydanej na Spółkę Burmistrz wydał warunki zabudowy dla inwestycji ?budowa domu modelowego z garażem wraz z infrastrukturą towarzyszącą (w tym budowa zbiornika na gaz), parkingiem oraz przebudową dróg komunikacji wewnętrznej. Rodzaj zabudowy-zabudowa usługowa-ekspozycja?. W ustaleniach do decyzji pkt II.C2. zawarte jest: ?ze względu na ekspozycyjny charakter projektowanego obiektu, nie wymaga on podłączenia do sieci energetycznej i wodociągowej, ogrzewanie projektowanego obiektu - z wykorzystaniem zbiornika na gaz LPG?.

Na podstawie art. 29 pkt 25 Prawa Budowlanego, - budowa domu modelowego nie wymaga pozwolenia na budowę (zabudowa tymczasowa) - tym samym eliminuje to ujęcie w ewidencji środków trwałych w grupie budynków i budowli. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, do środków trwałych zalicza się rzeczowe aktywa trwałe:

  • przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok,
  • kompletne i zdatne do użytku,
  • przeznaczone na potrzeby jednostki.

Dom modelowy spełnia wszystkie ww. warunki. Dom modelowy jest ekspozycją do celów zapoznania się przyszłych odbiorców z nową technologią budowy domów z zastosowaniem paneli samonośnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 16a ust. 1 (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 54, poz. 397 ze zm. - określanej w dalszej części skrótem ?updop?), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z powyższym, wymienione w pkt 1-3 środki trwałe podlegają amortyzacji po spełnieniu następujących warunków:

  • zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  • stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (tzw. operacyjnego), oraz
  • nie są wymienione w katalogu środków trwałych zawartym w art. 16c updop.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka przyjęła do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych wybudowany ?Dom modelowy?, który był wynikiem prac badawczo rozwojowych. ?Dom modelowy? jest własnością Spółki, był kompletny i zdatny do użytku w dniu oddania do użytkowania. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż ?Dom modelowy? jest wykorzystywany przez firmę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a przewidywany okres użytkowania wynosi 5 lat.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i przedstawiony opis stanu faktycznego należy stwierdzić, iż ?Dom modelowy? spełnia przesłanki do uznawania go za środek trwały podlegający amortyzacji w rozumieniu updop.

Tym samym stanowisko Spółki zgodnie, z którym wybudowany ?Dom modelowy? jest środkiem trwałym podlegającym amortyzacji, należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika