Czy przedmiotowe dopłaty dokonywane w trybie i na zasadach określonych w KSH będą przychodami podatkowymi.

Czy przedmiotowe dopłaty dokonywane w trybie i na zasadach określonych w KSH będą przychodami podatkowymi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu w związku z wnoszonymi przez wspólników kwotami pieniężnymi do Spółki (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu w związku z wnoszonymi przez wspólników kwotami pieniężnymi do Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest spółką prawa handlowego utworzoną przez Gminę z jej 100% udziałem. Spółka realizuje zadania Gminy z zakresu użyteczności publicznej. Przedmiotem działalności spółki jest:

  1. PKD(93.11.Z)-działalność obiektów sportowych,
  2. PKD(93.19.Z)-pozostała działalność związana ze sportem,
  3. PKD(79.12.Z)-działalność organizatorów turystyki,
  4. PKD(79.90.B)-działalność w zakresie informacji turystycznej,
  5. PKD(93.29.Z)-pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna,
  6. PKD(85.51.Z)-pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych,
  7. PKD(93.13.Z)- działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej,
  8. PKD(96.04.Z)-działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej,
  9. PKD(82.30.Z)-działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
  10. PKD(68.20.Z) -wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
  11. PKD(49.39.Z)-pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej nie sklasyfikowany.

W umowie spółki - wspólnik zobowiązał się do dokonywania kwartalnych dopłat w wysokości do 40% wartości udziałów, przeznaczonych na kompensaty Spółce kosztów nie znajdujących pokrycia w należnościach Spółki z tyt. usług publicznych określonych w pkt 1 i 9 .

Dopłaty te będą wykorzystane do bieżącego dofinansowywania działalności Spółki. Następnie skumulowane dopłaty kwartalne ujęte w księgach na kapitale rezerwowym po zakończeniu roku obrotowego i sporządzeniu bilansu wraz z ewentualną dopłatą uchwaloną w razie potrzeby za okres roczny, przeznaczone zostaną na pokrycie straty bilansowej poprzez podjęcie przez Zgromadzenie Wspólników odpowiedniej uchwały w sprawie pokrycia straty.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przedmiotowe dopłaty dokonywane w trybie i na zasadach określonych w KSH będą przychodami podatkowymi (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem Spółki, dopłaty będą podlegały wyłączeniu z przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Odrębnymi przepisami są przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r.- Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Stosownie do art. 177 KSH, umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Zgodnie zaś z art. 178 KSH wysokość i terminy dopłat oznaczone są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wskazanej w sprawozdaniu finansowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Odrębnymi przepisami o których mowa w w/w przepisie jest ustawa z dnia 15 września 2000r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej ?ksh?). Zgodnie z art. 177 § 1 ksh, umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Z art. 178 § 1 ksh wynika natomiast, że wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Dopłaty mogą być wnoszone na realizację różnych celów, np. na pokrycie strat wykazanych w sprawozdaniu finansowym, w zamiarze realizacji określonego przedsięwzięcia inwestycyjnego, spłaty długu, zakupu nieruchomości na cele spółki czy współfinansowania akcji promującej określone dobro społeczne. Kodeks spółek handlowych nie zawiera 'listy celów', na które może być przeznaczona dopłata. Dopłata stanowi specyficzny rodzaj świadczenia pieniężnego ze strony wspólników na rzecz Spółki, podlegającego regulacji Kodeksu spółek handlowych. Instytucja dopłat jest czymś pośrednim między wpłatą na udziały w kapitale zakładowym a zwykłą pożyczką, określoną w doktrynie mianem wewnętrznej, dotyczącej tylko wspólników, przymusowej pożyczki zaciąganej przez spółkę wobec wspólników. Dopłaty służą powiększeniu majątku Spółki w celu zwiększenia efektywności jej działania.

Wobec powyższego dopłaty wniesione na rzecz Spółki nie stanowią jej przychodu podatkowego wyłącznie wówczas, gdy możliwość ich wniesienia przewiduje umowa i jeśli kwota faktycznie wniesionych dopłat nie przekracza wysokości dopłat wskazanych w umowie spółki. Dopłaty nie stanowią przychodu niezależnie od tego, czy w umowie spółki określono je jako dopłaty zwrotne, czy bezzwrotne, bowiem ustawodawca nie przewiduje w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ograniczeń w tym zakresie. Umowa spółki, zgodnie z art. 178 ksh, może zawierać dokładne postanowienia w zakresie dopłat lub określać tylko maksymalną granicę dopłat.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego nr 2 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika