Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z treści przedstawionego pytania wynika, że została zawarta umowa pożyczki w formie pisemnej (dla ważności umowy pożyczki nie jest wymagane sporządzenie aktu notarialnego, czy też poświadczenie u notariusza) i tym dokumentem przede wszystkim należy się kierować. Można jednak zwrócić uwagę na fakt, że zapisy umowne są dość nieprecyzyjne. W dokumencie tym, jak Pani wskazuje określony został termin zwrotu pożyczki. Termin ten został określony jako: chwila uzyskania środków kredytowych. Zatem, z chwilą uzyskania tych środków, może Pani żądać zwrotu pożyczki. Jeżeli spółka nie będzie chciała zwrócić w tym terminie pożyczki, będzie Pani mogła wystąpić na drogę sądową.
Ponieważ w umowie nie jest wskazane o jakie konkretnie środki kredytowe chodzi, można uznać, że chodzi o wszelakie środki kredytowe, jednakże w razie sporu sądowego i ta okoliczność będzie mogła być podważana przez stronę przeciwną.
Od pożyczki odróżnić należy instytucję dopłat, o których mowa w uchwale walnego zgromadzenia. Kwestie, czym są dopłaty zostały omówione w artykule Dopłaty w spółce z o.o. Dopłaty dotyczą wszystkich wspólników i powinny być nakładane i uiszczane przez nich równomiernie w stosunku do ich udziałów. Nie można obciążyć obowiązkiem dopłat tylko niektórych wspólników, czy też obciążyć ich w sposób nierównomierny w stosunku do ich udziałów. Dopłaty nie są pożyczkami, chociaż pełnią podobną funkcję. Zatem, uchwała walnego zgromadzenia określająca zwrot dopłat nie dotyczy pożyczki udzielonej przez Panią spółce, lecz dopłaty, którą, jak rozumiemy, Pani wniesie lub już wniosła.