Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych w darowiźnie oraz w wyniku zniesienia (...)

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych w darowiźnie oraz w wyniku zniesienia współwłasności na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 stycznia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 11 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

  1. W dniu 24 marca 1999r. wnioskodawca nabył w drodze darowizny udział w nieruchomości (obejmującej działkę nr 763 o powierzchni 3a 41m2) wynoszący 1/2 części tej nieruchomości. Pozostałą część w wysokości 1/2 udziału w tej nieruchomości nabyli w drodze tejże samej umowy darowizny na wspólność ustawową rodzice wnioskodawcy. Darczyńcą była babka wnioskodawcy.
  2. W dniu 8 maja 2006r. wnioskodawca wraz z małżonką nabyli w drodze darowizny na wspólność ustawową nieruchomość obejmującą działkę nr 909/14 (o powierzchni 2a 2m2). Darczyńcą była babka wnioskodawcy.
  3. Wnioskodawca ww. umową darowizny z dnia 8 maja 2006r. darował swojej żonie na wspólność ustawową cały swój udział wynoszący 1/2 części nieruchomości utworzonej z działki nr 763.
  4. W dniu 8 maja 2006r. wnioskodawca wraz z małżonką oraz jego rodzice dokonali umownego zniesienia współwłasności nieruchomości utworzonej z działki nr 763 w ten sposób, że nieruchomość tę nabyli na własność w całości wnioskodawca i jego żona.
  5. Małżonkowie zamierzają sprzedać nieruchomość gruntową złożoną z 2 działek nr 763 i nr 909/14 w 2010r. - tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości określone w pkt 2, 3 i 4 opisu stanu faktycznego, tj. nabycie z dnia 8 maja 2006r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Z jakiej daty (w wersji obowiązującej na jaki dzień) znajdą zastosowanie do ww. stanu faktycznego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w przypadku sprzedaży przez małżonków nieruchomości objętej działkami nr 763 i nr 909/14 przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości określone w pkt 2, 3 i 4 opisu stanu faktycznego, tj. nabycie z dnia 8 maja 2006r. - małżonkowie będą zobowiązani zapłacić podatek dochodowy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości...
  3. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2:
    1. w odniesieniu do jakiej części dochodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości małżonkowie będą zwolnieni bezwarunkowo z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych...
    2. w odniesieniu do jakiej części dochodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości małżonkowie będą zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych warunkowo, tj. z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) (winno być art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. nie będą zobowiązani zapłacić przedmiotowego podatku, o ile wydatkują kwotę uzyskaną ze sprzedaży w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium RP gruntu lub na budowę własnego budynku mieszkalnego...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1

Do ww. stanu faktycznego stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Nabycie przez małżonków nieruchomości złożonej z działek nr 743 i 909/14 miało miejsce przed dniem 31 grudnia 2006r. (nabycie nastąpiło odpowiednio w dniu 24 marca 1999r. oraz 8 maja 2006r.). Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ? do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Ad. 2

Małżonkowie będą zobowiązani zapłacić podatek dochodowy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości, z zastrzeżeniem odpowiedzi na pytanie 3 a) i 3 b).

Małżonkowie nabyli ww. działki na wspólność ustawową w całości w dniu 8 maja 2006r., a zatem przed upływem 5 lat od planowanej daty sprzedaży, tj. 2010r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007r. - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wymaga jednak podkreślenia sposób nabycia ww. działek (darowizna i zniesienie współwłasności) oraz fakt, iż wnioskodawca nabył całość 1/2 udziału w działce nr 763 w dniu 23 marca 1999r., a zatem w tym zakresie planowane zbycie ww. nieruchomości złożonej z działki nr 763 następuje po upływie 5 lat od dnia nabycia. Stąd niezbędne jest uwzględnienie tych okoliczności - co następuje w odpowiedzi na pytanie 3 a) i 3 b).

Ad. 3 a)

Małżonkowie będą bezwarunkowo zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości złożonej z działek nr 763 i nr 909/14 w części odpowiadającej:

#61485; 100% przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki nr 909/14,

#61485; 50% przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki nr 763.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007r. - wolne od opodatkowania są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Nabycie przez małżonków działki nr 909/14 nastąpiło w drodze darowizny, a zatem przychód uzyskany ze sprzedaży całości tej działki jest wolny od opodatkowania w całości.

Z kolei udział wynoszący 1/2 w działce nr 763 został nabyty w całości przez wnioskodawcę w drodze darowizny z dnia 24 marca 1999r., co również podlegałoby z uwagi na sposób nabycia przedmiotowemu zwolnieniu (darowizna), jednak przede wszystkim z uwagi na fakt, że od daty nabycia tego udziału przez wnioskodawcę do dnia złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (a tym bardziej do dnia planowej sprzedaży tej działki w 2010r.) minęło 5 lat - w zakresie zbycia tego udziału przez wnioskodawcę przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007r. nie znajduje zastosowania, a zatem odpłatne zbycie 1/2 udziału w nieruchomości utworzonej z działki nr 763 nie stanowi źródła przychodu.

Ad. 3 b)

Małżonkowie będą warunkowo zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki nr 763 - w części odpowiadającej 50% przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej działki - pod warunkiem, że przychód ten zostanie przez nich wydatkowany - nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - na nabycie na terytorium RP gruntu lub na budowę własnego budynku mieszkalnego.

Nabycie przez małżonków 1/2 udziału w działce nr 763 (należącego poprzednio do rodziców wnioskodawcy) nastąpiło w dniu 8 maja 2006r. w drodze zniesienia współwłasności. Nabycie takie nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007r. Nabycie nieruchomości poprzez zniesienie współwłasności - w przypadku jej zbycia zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy - stanowi zatem źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) (winno być art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007r. - wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości (przed upływem ww. 5 letniego terminu) - w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na nabycie na terytorium RP gruntu lub na budowę własnego budynku mieszkalnego.

Jeżeli przychód uzyskany przez małżonków ze zbycia działki nr 763 w części odpowiadającej 1/2 udziału (tj. 1/2 tego przychodu) zostanie przez nich przeznaczony w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - na nabycie na terytorium RP gruntu lub na budowę własnego budynku mieszkalnego - wówczas małżonkowie nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej części (tj. 1/2 udziału w działce nr 763). Natomiast jeżeli przychód ten nie zostanie w okresie 2 lat wydatkowany przez nich na ww. cele mieszkaniowe - wówczas będą oni zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki nr 763 w części odpowiadającej 1/2 tego przychodu. W takiej sytuacji będzie to jedyna podstawa do zapłaty przez nich podatku dochodowego od sprzedaży w 2010r. nieruchomości objętej działkami nr 763 i nr 909/14 - wyłącznie w zakresie przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki nr 763 w części odpowiadającej 50% przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej działki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przez wnioskodawcę. Natomiast w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przez małżonkę wnioskodawcy wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust.

1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

Natomiast zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) zmieniły się zasady zwolnienia z opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości i praw, uzyskanych od dnia 01 stycznia 2009r.

Jednakże w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu)

z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż:

  • w dniu 24 marca 1999r. wnioskodawca nabył w drodze darowizny od swojej babki udział w działce nr 763 wynoszący 1/2, pozostałą część w wysokości 1/2 udziału w tej nieruchomości nabyli w drodze tej samej umowy darowizny na wspólność ustawową rodzice wnioskodawcy;
  • w dniu 8 maja 2006r. wnioskodawca wraz z małżonką nabyli w drodze darowizny od jego babki na wspólność ustawową działkę nr 909/14;
  • w dniu 8 maja 2006r. wnioskodawca ww. umową darowizny darował swojej żonie na wspólność ustawową cały swój udział wynoszący 1/2 części w działce nr 763;
  • w dniu 8 maja 2006r. wnioskodawca wraz z małżonką oraz jego rodzice dokonali umownego zniesienia współwłasności nieruchomości utworzonej z działki nr 763 w ten sposób, że nieruchomość tę nabyli na własność w całości wnioskodawca i jego żona;
  • małżonkowie zamierzają sprzedać ww. działki w 2010r.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Natomiast współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego ? art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Natomiast nabycie nieruchomości w drodze zniesienia współwłasności w części przekraczającej posiadany dotychczas udział (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wnioskodawca nabył udziały w działkach, które mają być przedmiotem sprzedaży w różnym czasie i w różny sposób:

  • udziały w działce nr 763 w dniu 24 marca 1999r. w darowiźnie od babki oraz w dniu 8 maja 2006r. w wyniku umowy zniesienia współwłasności nieruchomości zawartej ze swoimi rodzicami,
  • udział w działce nr 909/14 w dniu 8 maja 2006r. w darowiźnie od babki.


Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż planowane w 2010r. odpłatne zbycie działki nr 763 w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez wnioskodawcę w 1999r. w drodze darowizny od babki nie będzie w ogóle podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż pięcioletni termin, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy upłynął z końcem 2004r.

Z uwagi natomiast na fakt, iż nabycie udziału w działce nr 763 w wyniku zniesienia współwłasności oraz nabycie udziału w działce nr 909/14 w drodze darowizny od babki miało miejsce w 2006r., dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego zdarzenia przyszłego należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

I tak w myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada, o której mowa w ust. 2, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) (art. 28 ust. 2a ww. ustawy).

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 21 ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
    1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
    2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części

-przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w przypadku sprzedaży przedmiotowych nieruchomości:

  • przychód w części odpowiadającej udziałowi w działce nr 909/14 nabytemu przez wnioskodawcę w drodze darowizny od babki w 2006r. korzystał będzie ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • opodatkowaniu w ogóle nie będzie podlegał przychód w części odpowiadającej udziałowi w działce nr 763 nabytemu przez wnioskodawcę w 1999r. w drodze darowizny od babki (z uwzględnieniem darowizny dokonanej przez wnioskodawcę na rzecz małżonki), z uwagi na upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy;
  • przychód w części odpowiadającej udziałowi w działce nr 763 nabytemu przez wnioskodawcę w 2006r. w wyniku zniesienia współwłasności podlegał będzie opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, chyba że wnioskodawca nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatkuje tę część przychodu na cele mieszkaniowe, o których mowa w powołanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Do wniosku wnioskodawca dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika