Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytego w 2006r. w spadku.

Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytego w 2006r. w spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2010r. (data wpływu do Organu 22 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 4 listopada 1971r. rodzice wnioskodawczyni nabyli własność nieruchomości przez uwłaszczenie, co stwierdził postanowieniem z dnia 4 lutego 2009r. Sąd Rejonowy. Ojciec wnioskodawczyni zmarł w dniu 8 listopada 2006r., a spadek po nim nabyli spadkobiercy ustawowi: żona oraz 2 córki i syn, co zostało stwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 26 czerwca 2007r. Nabyta w drodze uwłaszczenia nieruchomość została podzielona na działki budowlane i działki te zostały kolejno sprzedane w IV kwartale 2009r. Strony nie dokonywały działu spadku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spadkobiercy powinni płacić podatek dochodowy od dochodu osiągniętego ze sprzedaży działek...

Zdaniem wnioskodawczyni, jej matka jest zwolniona z tego obowiązku, bowiem swoją część nabyła z dniem 4 listopada 1971r. na podstawie ustawy. Późniejsze postanowienie, jako mające charakter deklaratywny nie stanowi źródła prawa własności. Postanowienie Sądu o stwierdzeniu prawa do spadku po zmarłym ojcu ma również charakter deklaratywny, należy zatem przyjąć, iż spadkobiercy nabyli współwłasność nieruchomości w chwili otwarcia spadku (w chwili śmierci ojca wnioskodawczyni czyli w dniu 8 listopada 2006r.). Oznacza to, że nabycie przez nich działki nastąpiło przed dniem 31 grudnia 2006r., tj. przed datą wejścia w życie zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładających obowiązek podatkowy w razie zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od chwili jej nabycia.

Jednakże, zdaniem wnioskodawczyni, spadkobiercy nie podlegają podatkowi dochodowemu w związku ze zbyciem nieruchomości nabytych w drodze dziedziczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku przez wnioskodawczynię. Natomiast w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości przez matkę oraz rodzeństwo wnioskodawczyni wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

W tym miejscu wyjaśnić należy wnioskodawczyni, że w wyniku zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznej z dniem 01 stycznia 2007r. nie wprowadzono obowiązku opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy, w sytuacji gdy zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie, albowiem obowiązek taki przewidywały również przepisy ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

W myśl powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowego udziału w nieruchomości będzie moment i forma prawna pierwotnego nabycia.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni (wraz z pozostałymi spadkobiercami) nabyła po zmarłym w dniu 8 listopada 2006r. ojcu udział w nieruchomości, która została podzielona na działki budowlane i działki te zostały sprzedane w IV kwartale 2009r. Spadkobiercy nie dokonywali działu spadku.

W świetle powyższego uznać należy, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż wolne ? w całości ? od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W przedmiotowej sprawie nabycie nastąpiło w drodze spadku w 2006r. Zatem przychód uzyskany w 2009r. ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w 2006r. w drodze spadku jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Stanowisko wnioskodawczyni uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika