Wg jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż gruntu wraz z budowlami (...)

Wg jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż gruntu wraz z budowlami podlegającymi opodatkowaniu w wysokości 22% oraz prawa wieczystego użytkowania wraz z budowlami podlegającymi opodatkowani stawką podatku w wysokości 22% oraz budynkiem zwolnionym od podatku od towarów i usług ?

Na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja zawarta w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, wskazuje, iż przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towaru rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel.

Porady prawne

Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W świetle przywołanych przepisów, sprzedaż działki oraz prawa wieczystego użytkowania wraz z naniesieniami, tj. budynku magazynowego położonego na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym oraz budowli położonej częściowo na działce będącej własnością Spółki i częściowo na działce będącej w użytkowaniu wieczystym, podlega przepisom w zakresie podatku od towarów i usług.

Przepisy art. 29 ust. 5 w/w ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przywołany przepis ma zastosowanie wyłącznie do dostaw budynków i budowli związanych z gruntem będącym własnością dostawcy, natomiast nie ma zastosowania do wieczystego prawa użytkowania gruntu które jest innym niż własność prawem rzeczowym, będącym wartością niematerialną i prawną.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż budynek magazynowy, którego dostawa jest zwolniona od podatku od towarów i usług w związku ze spełnieniem wymogów określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 1 w/w ustawy (towar używany), położony jest na działce w stosunku, do której Spółka posiadała wieczyste prawo użytkowania gruntu. Pozostałe budowle ? opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% ? zlokalizowane są częściowo na gruntach będących własnością Spółki oraz częściowo na gruntach objętych prawem wieczystego użytkowania.

W świetle § 8 ust. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Z zacytowanego wyżej przepisu wynika, że do sprzedaży gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków ma zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w takiej samej wysokości, w jakiej następuje opodatkowanie dostawy przedmiotowych budynków i budowli.

Bezspornie sprzedaż gruntu będącego własnością Spółki oraz budowli położonej na tym gruncie opodatkowana będzie podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Bezspornie również dostawa budynku magazynowego, będącego towarem używanym, podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę, że ustawodawca nie uregulował kwestii przedstawionej we wniosku, tj. jaka stawka winna mieć zastosowanie do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków, która to dostawa jest objęta różnymi stawkami (w tym przypadku stawką 22% i zwolnieniem), a które są trwale związane z gruntem, którego dotyczy w/w prawo, należy uznać za prawidłowe zastosowanie przy zbyciu tego prawa, zasady proporcjonalności wartości sprzedawanych budynków do ustalenia w jakiej części wartość tego prawa winna być objęta podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%, a w jakiej zwolnieniem.

Powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika