Czy mozna dokonać odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego, który w efekcie adaptacji uzyskał (...)

Czy mozna dokonać odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego, który w efekcie adaptacji uzyskał formalno - prawny status lokalu usługowego?

Do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego, który w efekcie adaptacji (podatnik dokonał przebudowy lokalu dysponując pozwoleniem na budowę, końcowo zaś Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie) uzyskał formalno-prawny status lokalu usługowego. Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik formułuje stanowisko, że aktualny status lokalu daje podstawy do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego, rozpatrując przedmiotowy wniosek stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym znajdują zastosowanie przepisy art. 22a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Stosownie do postanowień wyżej wskazanego przepisu art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy:

  • amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zwane środkami trwałymi.

Prawo zaś, do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wskazanych (zdefiniowanych) powyżej środków trwałych legitymuje art. 22f ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym:

  • Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

W świetle powyższego, przedstawione w piśmie stanowisko podatnika dotyczące prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przebudowanego lokalu, wykorzystywanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, który uzyskał w efekcie tej przebudowy status lokalu usługowego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie - zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Trzeciego o Urzędu Skarbowego w Szczecinie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika