Know-how a koszty uzyskania przychodu
Pytanie:
"Spółka z o.o. podpisuje umowę o udostępnienie projektu (know-how). Zgodnie z umową, wypłacając kaucje zostaje właścicielem projektu. Zapłata za projekt zgodnie z umową została rozłożona na 20 lat. Spółka zamierza wnieść projekt do kapitału spółki aportem. Czy jest możliwe w tej sytuacji zaliczenie całej ceny (która jest wypłacana w ratach) projektu do kosztów uzyskania przychodu?"
Odpowiedź prawnika: Know-how a koszty uzyskania przychodu
Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania: wartości stanowiące równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zatem co do zasady know-how podlega zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych. Przyjmuje się przy tym, że wartość początkową stanowi kwota należna sprzedawcy z tytułu sprzedaży wynikająca z dokumentów, niezależnie od sposobu i terminów płatności zobowiązania przez nabywcę (np. niezależnie od nabycia na raty).
Jak stanowi jednak art. 16 ust. 1 pkt 64 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki w postaci wkładu niepieniężnego, stanowiących równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).
Zatem w przypadku gdy spółka, która nabyła know-how i mogłaby zaliczać je w koszty w formie odpisów amortyzacyjnych, wniesie je aportem do innej spółki, odpisy amortyzacyjne od tego know-how nie będą dla niej kosztem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?