Czy sprzedaż ruchomych składników majątku (maszyn, urządzeń, zapasów, produktów, inwentarza żywego) (...)

Czy sprzedaż ruchomych składników majątku (maszyn, urządzeń, zapasów, produktów, inwentarza żywego) wchodzących w skład sprzedawanego przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Produkcyjnej w Likwidacji, przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2010 r. (data wpływu 10 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego sprzedaży ruchomych składników majątku likwidowanego gospodarstwa rolnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego sprzedaży ruchomych składników majątku likwidowanego gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 05 listopada 2009 r. dokonano sprzedaży Spółdzielni Produkcyjnej w likwidacji będącej gospodarstwem rolnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. u. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.). Przedmiotem sprzedaży był cały zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, a więc całe przedsiębiorstwo, zgodnie z definicją przedsiębiorstwa zawartą w art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż ruchomych składników majątku (maszyn, urządzeń, zapasów, produktów, inwentarza żywego) wchodzących w skład sprzedawanego przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż maszyn i urządzeń oraz zapasów (części zamienne do maszyn i urządzeń, nawozy, środki chemiczne, pozostałe materiały wykorzystywane do produkcji rolniczej), które wchodziły w skład przedsiębiorstwa, nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca własne stanowisko uzasadnia następująco:

  1. przychód ze sprzedaży maszyn i urządzeń oraz zapasów nie jest przychodem z działalności rolniczej, zgodnie z definicją takiej działalności zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie korzysta więc z wyłączenia ze stosowania przepisów cytowanej wyżej ustawy.
  2. zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji ? w części przeznaczonej na działalność rolniczą, jeżeli przychód z działalności rolniczej stanowił co najmniej 60% łącznego przychodu w roku poprzedzającym rok podatkowy.
    W przypadku Spółdzielni Produkcyjnej w likwidacji przychód z działalności rolniczej to ok. 98% łącznego przychodu w roku poprzedzającym rok podatkowy. Spółdzielnia uważa jednak, że sprzedając całe przedsiębiorstwo nie ma możliwości uzyskanego w ten sposób przychodu przeznaczyć na działalność rolniczą, gdyż takowa będzie prowadzona dalej, ale przez nowego właściciela.
    Z uwagi na powyższe, zwolnienie przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie jest w przypadku Wnioskodawcy możliwe do zastosowania.
  3. zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 cytowanej wyżej ustawy, wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością.
    W przypadku Spółdzielni Produkcyjnej w likwidacji, środki uzyskane ze sprzedaży przedsiębiorstwa, w tym uzyskane ze sprzedaży maszyn i urządzeń, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia, zostaną podzielone (po zaspokojeniu roszczeń przypadających od Spółdzielni) między członków, Wnioskodawca uważa jednak, że podział środków ze sprzedaży składników majątkowych nie może być traktowany jako wynagrodzenie za pracę, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie, nie można zastosować więc zwolnienia.

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż produktów (kiszonka, siano, słoma) i inwentarza żywego, w ocenie Wnioskodawcy, jest to przychód z działalności rolniczej zgodny z definicją zawartą w art. 2. ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), co wyłącza go z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika