1. Czy wykonywanie w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej czynności polegających (...)

1. Czy wykonywanie w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej czynności polegających na organizowaniu szkoleń podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%?
2. Czy Spółka posiada prawo do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do projektów realizowanych na podstawie zawartych umów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2008 r. (data wpływu: 9 czerwca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu: 21 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegających na organizowaniu szkoleń oraz prawa do odliczenia podatku VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 9 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegających na organizowaniu szkoleń oraz prawa do odliczenia podatku VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu: 21 sierpnia 2008 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest firmą specjalizującą się w zarządzaniu projektami finansowanymi, w tym również ze środków Unii Europejskiej. Podstawową działalnością Spółki jest działalność konsultingowa (Zainteresowana osiągnęła z tego tytułu 98%-100% przychodów ze sprzedaży w ciągu ostatnich trzech lat), oprócz tego Spółka wykonuje czynności polegające na organizowaniu szkoleń. W ramach prowadzonej działalności, Spółka zawarła z D. Wojewódzkim Urzędem Pracy w W. (dalej: DWUP) umowy o dofinansowanie projektów mających na celu wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionie, realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006, tj.:

  1. Umowę nr Z(?) o dofinansowanie projektu pn. ?Kompetentny pracownik uzupełnia kwalifikację. ICT i język angielski dla osób 40+',
  2. Umowę nr Z/2(?) o dofinansowanie projektu pn. ?Nowoczesny personel medyczny Dolnego Śląska'. W ramach podpisanych umów Spółka realizuje dwa projekty polegające na zarządzaniu szkoleniami dla osób fizycznych (beneficjentów ostatecznych).


Działalność Spółki w zakresie tych umów prowadzona jest w następujących formach:

  1. przygotowanie w imieniu i na koszt kontrahenta pomieszczeń do odbycia szkoleń, wyżywienia oraz materiałów dydaktycznych dla uczestników zajęć,
  2. przygotowanie programu i zakresu szkoleń,
  3. zapewnianie zewnętrznych wykładowców.


Spółka oraz jej pracownicy nie prowadzą bezpośrednio zajęć szkoleniowych w ramach tak wykonywanych umów, tzn., że zajęcia te są prowadzone przez podmiot zewnętrzny (wykładowców).

Zainteresowana nie wystawia faktur na rzecz osób fizycznych (uczestników szkolenia), ani na rzecz DWUP, jest ona natomiast obciążana odpowiednio rachunkami lub fakturami przez wykładowców z tytułu przeprowadzonych zajęć. Spółka rozlicza się z otrzymanych środków unijnych, zwracając niewykorzystane środki, a ponadto zaznacza, iż w trakcie składania wniosków aplikacyjnych o pozyskanie środków na ww. projekty, była zobowiązana do złożenia oświadczenia dotyczącego kwalifikacji podatku VAT. Z uwagi na fakt, iż prowadzona przez Spółkę działalność konsultingowa (oprócz szkoleniowej) stanowiąca jak wskazano na wstępie 98% - 100% przychodów Spółki, jest opodatkowana stawką 22%, Spółka złożyła oświadczenie, iż ma możliwość odzyskania ponoszonych wydatków VAT z tytułu prawa pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów.

W związku z tym kwota dofinansowania jaką otrzymała Spółka w ramach dotacji jest ustalona w wartościach netto, natomiast podatek VAT rozliczany jest wg. zasad ogólnych.

Spółka ma wątpliwości, czy może dokonywać odliczenia podatku VAT dotyczącego zakupów związanych z prowadzeniem ww. projektów szkoleniowych, współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.

W piśmie uzupełniającym z dnia 14 sierpnia 2008 r., Spółka zaklasyfikowała zajęcia opisane we wniosku do grupowania PKWiU 74.87.17 ? usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wykonywanie w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej czynności polegających na organizowaniu szkoleń opisanych w stanie faktycznym, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%...
  2. Czy Spółka posiada prawo do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do projektów realizowanych na podstawie ww. umów...


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1.

Czynności polegające na zarządzaniu szkoleniami podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%. Dokonując klasyfikacji świadczenia z punktu widzenia jego opodatkowania podatkiem VAT należy wziąć pod uwagę jego charakter oraz okoliczności mu towarzyszące. Przede wszystkim zaś należy dokonać podziału na czynności szkoleniowe sensu stricte oraz na czynności mające jedynie charakter pomocniczy w stosunku do szkolenia polegające wyłącznie na zarządzaniu szkoleniem. Te zaś usługi z uwagi na swój charakter winny być poddane wnikliwej analizie, bowiem rzadko która usługa polegająca na zarządzaniu szkoleniem może być uznana za usługę edukacyjną. Co więcej, należy również dokonać podziału podmiotowego polegającego na rozróżnieniu podmiotów dokonujących konkretnych czynności faktycznych.

Odnosząc powyższe do czynności wykonywanych przez Spółkę podkreślić należy, że świadczone przez nią usługi w związku z podpisanymi umowami z DWUP mają tylko i wyłącznie charakter pomocniczy w stosunku do przeprowadzanych szkoleń i stanowią samodzielną część usługi polegającej na ?zarządzaniu szkoleniami', na którą składa się szereg czynności organizacyjnych takich jak przygotowywanie sali, wyżywienia, materiałów dydaktycznych, jak również zapewnianie zewnętrznych wykładowców. Natomiast, samo szkolenie sensu stricte nie jest prowadzone przez Spółkę, lecz przez podmioty zewnętrzne. Dlatego też jej działalność w tym zakresie opiera się tylko i wyłącznie na współpracy z zewnętrzną wysoce wykwalifikowaną kadrą.

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż usługi świadczone bezpośrednio przez Spółkę polegają tylko i wyłącznie na organizacji całego przedsięwzięcia, mają zatem czysto logistyczny charakter, a usługa edukacyjna, świadczona z resztą przez inny podmiot, jest jedynie częścią składową całego przedsięwzięcia.

Tym samym, w ocenie Spółki, czynności te nie stanowią usług szkoleniowych, zwolnionych od podatku VAT. Należy mieć na uwadze, że dominującą działalnością Spółki są usługi konsultingowo-doradcze polegające na zarządzaniu projektami finansowanymi ze środków UE, natomiast organizowanie szkoleń w ramach umów z DWUP jest jedynie działalnością dodatkową.

W związku z powyższym, usługi ?zarządzania szkoleniami' wykonywanie w ramach umów z DWUP są opodatkowane 22% stawką podatku od towarów i usług.


Ad. 2.

Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do projektów realizowanych na podstawie umów z DWUP.

Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabytych towarów i usług, wykorzystywanych do realizacji dofinansowanych projektów. Z uwagi na fakt, iż wykonywane czynności ?zarządzania szkoleniami' nie są usługami szkoleniowymi zwolnionymi od podatku VAT, należy uznać, iż przesłanka zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT ? wykorzystywania towarów i usług do czynności opodatkowanych została spełniona.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z art. 8 ust. 3 cyt. ustawy natomiast wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.


Stawka podstawowa podatku od towarów i usług, określona w art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jej obniżenie możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa lub też przepisy wykonawcze do ustawy.


Dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że w ramach wykonywanej działalności gospodarczej Spółka wykonuje czynności polegające na organizowaniu szkoleń. Czynności te, zgodnie z oświadczeniem Podatnika, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.87.17 ? usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe czynności nie mieszczą się w katalogu zwolnień od podatku od towarów i usług oraz nie są objęte preferencyjną stawką podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu ? stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT ? wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Podkreśla się, iż stosownie do zasad metodycznych klasyfikacji statystycznych - na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Ł., który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.


Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
    ? z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust.

    4.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Nadmienia się, iż przepisy przewidują również sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnia on generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z D. Wojewódzkim Urzędem Pracy umowy o dofinansowanie projektów mających na celu wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionie, realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji przedmiotowych projektów na ogólnych zasadach.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika