Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

29.1.2010

3. Czy zapłacony podatek należny jest kosztem podatkowym?

Interpretacja indywidualna sygnatura: IPPB5/423-698/09-4/PJ

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:IPPB5/423-698/09-4/PJ
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Słowa kluczowe:kontrahenci, koszt, nabycie, podatek, urządzenie, zapłata podatku
Kategoria:
Istota interpretacji:3. Czy zapłacony podatek należny jest kosztem podatkowym?

Strona 1 z 2
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.10.2009 r. (data wpływu 03.11.2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu wrześniu Wnioskodawca otrzymał od kontrahenta niemieckiego urządzenie typu MULTIRAIL w formie bezpłatnego nabycia. Na powyższe urządzenie firma zagraniczna wystawiła fakturę pod datą 07.09.2009 r. bez wartości (brak Umowy o darowiźnie). Urządzenie to jest prototypem i na podstawie Porozumienia o eksploatację próbną z klientem krajowym, ma służyć przez okres 36 miesięcy testom. Wszystkie koszty związane z dostarczeniem, montażem i legalizacją urządzenia są po stronie Wnioskodawcy.

Klient ma obowiązek dostarczyć Wnioskodawcy wyniki testów z eksploatacji tego urządzenia. Po okresie próbnej eksploatacji klient albo zakupi urządzenie albo nastąpi jego zwrot. Dostawę powyższego urządzenia Wnioskodawca potraktował jako bezpłatne nabycie wewnątrzwspólnotowe i z tego tytułu rozpoznał obowiązek podatkowy pod datą wystawienia faktury, czyli we wrześniu.

Podatek VAT należny w stawce podstawowej (podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa urządzenia) Wnioskodawca odprowadził do Urzędu Skarbowego nie odliczając go w deklaracji.

Chociaż tytułem do opodatkowania było nabycie wewnątrzwspólnotowe, to w stosunku do odliczenia Wnioskodawca sugerował się zasadą bezpłatnego nabycia i z tego tytułu zrezygnował z prawa do odliczenia tego podatku.

W transakcji powyższej udział brały podmioty prawne i z tytułu tej transakcji jedna ze stron była objęta zobowiązaniem podatkowym z tytułu podatku VAT, dlatego Wnioskodawca nie odprowadził podatku od czynności cywilnoprawnej.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 22.01.2010r. ( data wpływu 25.01.2010 r. ) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 13.01.2010 r. Nr IPPB5/423-698/09-2/PJ, Wnioskodawca wskazał, iż nie może jednoznacznie stwierdzić, iż w przypadku zakupu urządzenia przez ?klienta? po okresie próbnym eksploatacji, kontrahent zagraniczny nie obciąży Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy zasadnie Wnioskodawca postąpił traktując tą transakcje jako nabycie wewnątrzwspolnotowe a nie darowizna...
  2. Czy Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego jako podatek należny z tytułu nabycia wewnątrzwespólnotowego w sytuacji, gdzie wartość towaru wynosiła 0, czyli nabycie wewątrzwspólnotowe bez wynagrodzenia...
  3. Czy zapłacony podatek należny jest kosztem podatkowym...

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie nr 3. W zakresie pozostałych pytań, dotyczących ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku od spadku i darowizn, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, z otrzymanych dokumentów jednoznacznie wynika, iż było to nabycie wewnątrzwspólnotowe powodujące obowiązek podatkowy.

Samo nabycie bezpłatne tego urządzenia nie decydowało o tym, iż jest to darowizna, gdyż strony nie zawarły takiego porozumienia, poza tym jedna ze stron była zobowiązana z tytułu tej transakcji odprowadzić podatek VAT.

W przypadku podmiotów krajowych obowiązek podatkowy powstałby po stronie przekazującego bezpłatnie urządzenie, strona niemiecka przerzuciła ten obowiązek na Wnioskodawcę, dlatego nie Wnioskodawca nie odliczył podatku należnego z tytułu tej transakcji, wliczając go jednocześnie do kosztów podatkowych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b tiret pierwsze ww. ustawy, podatek należny w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Dyspozycja przywołanej hipotezy normy prawnej jednoznacznie rozporządza zakresem w którym podatnikowi przysługuje prawo do ujęcia w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatku należnego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Prawo to przysługuje zatem w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jednak jedynie w zakresie w jakim podatek należny nie stanowi jednocześnie podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Podatek należny z tytułu uzyskanych udziałów spółki z o.o.

    Witam. Otrzymałem udziały spółki z o.o. w zamian za wniesiony przeze mnie aport. Do kiedy powinienem zapłacić podatek należny z tego tytułu?

  • Przepisanie części współwłasności

    Spadkodawca zmarł 09.07.2003 r. Jest trzech spadkobierców. Prawomocny wyrok sądu. Dwóch uregulowało podatek od spadków. Trzeci unika US. Jeden z tych, którzy opłacili, (...)

  • Wewnątrzwspólnotowe nabycie środków trwałych

    Czy przy nabyciu wewnątrzwspółnotowym nowych maszyn i urządzeń będących środkami trwałymi naliczam VAT fakturą wewnętrzną i rozliczam jednocześnie podatek należny (...)

  • PCC kosztem podatkowym

    Firma zakupiła od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej towar do dalszej odsprzedaży. Zgodnie z umową nabywca ponosi koszty umowy, w tym podatek (...)

  • Zwrot pieniędzy

    Przez okres 5 lat pożyczałem od kuzynki kwoty np. 500 zł maksymalnie do 2000 zł.W sumie nazbierało się 21 tys. zł. Kwotę zwróciłem w całości jednorazowo, przelewając (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane