Opakowania zwrotne - zmiana sposobu rozliczeń
Pytanie:
"Prowadzę sklep spożywczy (PKPiR + VAT). Do tej pory wszyscy kontrahenci rozliczali opakowania zwrotne na dole faktury, nie ujmując ich w wartości faktury. Od tego miesiąca jeden z kontrahentów zmienił zasady - i wystawia faktury VAT na opakowania zwrotne (butelki, skrzynki). Po zwrocie opakowań - wystawia fakturę korygującą. Czy faktury te mogę zarachować w koszty kol. 13 i odliczyć VAT?"
Odpowiedź prawnika: Opakowania zwrotne - zmiana sposobu rozliczeń
Jeżeli strony (dostawca i nabywca produktów) zakładają zwrot opakowań, powinny być one traktowane jako odrębna dostawa. W takiej sytuacji opakowania są opodatkowane na zasadach ogólnych, a ich wydanie trzeba udokumentować fakturą VAT. Obrotem jest wartość wydanych opakowań zwrotnych (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
W momencie zwrotu opakowań zastosowanie będzie miał art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów, o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnych charakterze, a także kwot wynikających z korekt faktur.
Zwrot opakowań dostawcy daje zatem uprawnienie do skorygowania faktury związanej z wcześniejszą dostawą. Oczywiście zarówno faktura, jak i jej korekta będzie miała odzwierciedlenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nabywcy (jako koszt), jak i w ewidencji VAT (w związku z prawem odliczenia VAT).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?