Opakowania zwrotne - zmiana sposobu rozliczeń

Pytanie:

Prowadzę sklep spożywczy (PKPiR + VAT). Do tej pory wszyscy kontrahenci rozliczali opakowania zwrotne na dole faktury, nie ujmując ich w wartości faktury. Od tego miesiąca jeden z kontrahentów zmienił zasady - i wystawia faktury VAT na opakowania zwrotne (butelki, skrzynki). Po zwrocie opakowań - wystawia fakturę korygującą. Czy faktury te mogę zarachować w koszty kol. 13 i odliczyć VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli strony (dostawca i nabywca produktów) zakładają zwrot opakowań, powinny być one traktowane jako odrębna dostawa. W takiej sytuacji opakowania są opodatkowane na zasadach ogólnych, a ich wydanie trzeba udokumentować fakturą VAT. Obrotem jest wartość wydanych opakowań zwrotnych (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W momencie zwrotu opakowań zastosowanie będzie miał art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów, o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnych charakterze, a także kwot wynikających z korekt faktur.

Zwrot opakowań dostawcy daje zatem uprawnienie do skorygowania faktury związanej z wcześniejszą dostawą. Oczywiście zarówno faktura, jak i jej korekta będzie miała odzwierciedlenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nabywcy (jako koszt), jak i w ewidencji VAT (w związku z prawem odliczenia VAT).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów (...)

 • Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

  Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organu. Co to jest zmiana sposobu użytkowania? Czy w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego (...)

 • Opodatkowanie przychodów z tzw. najmu prywatnego

  1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z tzw. najmu prywatnego przez jednego z małżonków (PIT). Minister Finansów wydał w tym zakresie (...)

 • Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych

  Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)