Wynajem mieszkania dla kontrahentów.

Pytanie:

"Spółka z o.o. ma siedzibę w Warszawie. Kontrahenci Spółki spoza Warszawy często przyjeżdżają do siedziby Spółki na rozmowy, dotyczące kontraktów i projektów, na realizację prac w ramach projektów, na szkolenia. Spółka wynajęła od osoby fizycznej mieszkanie, w którym kontrahenci mają zapewniony nocleg w czasie pobytu w Warszawie. Cały koszt najmu mieszkania ponosi Spółka, nie obciąża ona kontrahentów żadnymi opłatami za noclegi. Czy koszty najmu mieszkania stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu?"

Odpowiedź prawnika: Wynajem mieszkania dla kontrahentów.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W naszej opinii koszty wynajmu mieszkania dla kontrahentów nie mogą stanowić dla spółki kosztów uzyskania przychodów ze względu na fakt, iż zapewnienie zakwaterowania kontrahentom - podobnie jak wydatki na konsumpcję - są wydatkami o charakterze reprezentacyjnym. Działanie takie ma na celu przede wszystkim wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy oraz ułatwienie zawarcia umowy.

Przedstawione przez nas stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 marca 2010 r ILPB3/423-1103/09-4/MC.


Magdalena Sławińska-Rzemek

Doradca podatkowy

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika