Opodatkowanie czynności podejmowanych przez Spółkę w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce (...)

Opodatkowanie czynności podejmowanych przez Spółkę w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce sportowej lub transmisji telewizyjnej z imprezy sportowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2010 r. (data wpływu 29.04.2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10.06.2010 r. (data wpływu 16.06.2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 01 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności podejmowanych przez Spółkę w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce sportowej lub transmisji telewizyjnej z imprezy sportowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 29.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności podejmowanych przez Spółkę w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce sportowej lub transmisji telewizyjnej z imprezy sportowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej S.A. zawiera umowy ze związkami, klubami sportowymi, których przedmiotem, jest realizacja audycji telewizyjnej o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych.

Wśród istotnych składników treści przedmiotowej umowy należy wymienić oświadczenie stron o współpracy i wspólnej produkcji audycji/transmisji, która będzie emitowana na antenie Wnioskodawcy. W celu realizacji przedsięwzięcia strony umowy wnoszą określony wkład finansowy, a Spółka zobowiązuje się do zawarcia umów z twórcami i realizatorami audycji/transmisji, których przedmiotem będzie przeniesienie przez nich wszelkich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz uzyskania zezwoleń na wykonywanie autorskich praw zależnych, tak aby zagwarantowane było dla niej prawo do nieograniczonego w czasie i przestrzeni rozporządzania audycją w kraju i za granicą na określonych w umowie polach eksploatacji. Nabyte prawa autorskie do audycji Spółka przenosi na kontrahenta jako współuprawnionego autorsko w części odpowiadającej jego wkładowi finansowemu na ściśle określonych polach eksploatacji.

Wnioskodawcy przysługują na zasadzie wyłączności autorskie prawa majątkowe, pokrewne oraz prawa zależne do audycji, natomiast związkowi/klubowi sportowemu przysługuje prawo do wyświetlania, publicznego odtwarzania audycji, korzystania z niej dla celów monograficznych i edukacyjnych a także do wprowadzania audycji do pamięci komputera i do sieci multimedialnej z zastrzeżeniem, że ewentualne wpływy pochodzące z publicznego odtwarzania audycji będą dzielone na podstawie odrębnej umowy pomiędzy stroną a Wnioskodawcą. Zwieńczeniem realizacji umowy jest przekazanie przez Spółkę kontrahentowi płyty DVD z zarejestrowaną audycją. Na podstawie tej umowy Wnioskodawca dysponuje prawami do audycji/transmisji nadawanej na antenie. Istotą tych umów jest fakt, iż w wyniku tego przedsięwzięcia, Spółka ogranicza wydatki środków finansowych na produkcję audycji/transmisji z zawodów sportowych, gdyż część kosztów ponosi druga strona umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy w kwestii, iż czynności podejmowane przez Strony w ramach realizacji umowy nie podlegają podatkowi od towarów i usług, gdyż są wykonywane w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia a nie w celu wykonania świadczenia na rzecz jednej ze stron. Czynności wykonywane w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce sportowej lub transmisji telewizyjnej z imprezy sportowej nie stanowią świadczenia przez Wnioskodawcę usługi na rzecz organizacji sportowej (związku, klubu sportowego) w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, a wkład finansowy wnoszony przez stronę umowy w celu realizacji audycji/transmisji nie stanowi odpłatności za taką czynność (usługę).


Zdaniem Wnioskodawcy wspólna realizacja audycji o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych z partnerami, związkami sportowymi, lub klubami sportowymi nie jest świadczeniem odpłatnych usług na rzecz innego podmiotu, podlegającym opodatkowaniu w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. Dz.U.04.54.535 z póź. zm. o podatku od towarów i usług.

Wnoszony przez strony umowy wkład finansowy nie stanowi wynagrodzenia za wykonane świadczenie (usługę), a jest środkiem niezbędnym do realizacji wspólnego projektu. Spółka stoi na stanowisku, że świadczenie usług podlegającym opodatkowaniu ma miejsce w przypadku gdy dochodzi do świadczenia na rzecz innego podmiotu, istnieje odbiorca tego świadczenia, świadczenie to jest odpłatne, a między spełnionym świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem zachodzi związek przyczynowo skutkowy.

W powyżej opisanym stanie faktycznym, zdaniem Wnioskodawcy mamy do czynienia z realizacją wspólnego przedsięwzięcia, produkcji audycji/transmisji i nie dochodzi do wzajemnego świadczenia usług każdej ze stron. Wspólna produkcja audycji/transmisji ma na celu popularyzację określonej dyscypliny sportowej, informowanie społeczeństwa o wydarzeniach sportowych i udziale w nich polskich sportowców. Ten rodzaj działalności Wnioskodawcy jest wypełnieniem misji publicznej nałożonej na Spółkę przez przepisy ustawy z dn. 29 grudnia 1992 r. Dz.U.04.253.2531 j.t. z póź. zm. o radiofonii i telewizji.

Reasumując, zdaniem Spółki, wspólna produkcja audycji o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych jest wspólnym przedsięwzięciem stron umowy i nie stanowi świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zaprezentowane przez Spółkę stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku NSA w Warszawie z dnia 9 października 2008 r. o sygn. akt I FSK 291/08.

W dniu 02.08.2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną znak IPPP1-443-452/10-4/AS, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy w całości za nieprawidłowe. W uzasadnieniu do wydanej interpretacji tut. Organ w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny stwierdził, iż przedmiotowej sprawie wystąpiły wszystkie konieczne elementy świadczenia opodatkowanego. Zaistnienie samego świadczenia ? wtórne przeniesienie praw do audycji, świadczenie dokonywane jest na rzecz związku/klubu sportowego i ma ono charakter odpłatny ? wkład finansowy. W konsekwencji Organ stwierdził, że przeniesienie określonych praw do audycji/transmisji przez Spółkę na rzecz związku/klubu sportowego w zamian za wkład finansowy, jest odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.


Przedmiotowa interpretacja była przedmiotem skargi, złożonej przez Wnioskodawcę.


Wyrokiem z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie sygn. akt III SA/Wa 2925/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. Sąd uznał, że działania Wnioskodawcy i jej partnerów mają charakter wspólnego przedsięwzięcia (współpracy) w celu osiągnięcia wspólnego dla nich celu ekonomicznego i popularyzatorskiego, z którego uzyskują w stosownych proporcjach należne świadczenia. W ocenie Sądu, działań takich nie można do celów podatku od towarów i usług oceniać jednostkowo, lecz z uwzględnieniem ich charakteru jako działania złożonego i wspólnego, tworzącego w aspekcie gospodarczym jedną całość, którego końcowym efektem, jest wytworzenie programu, do którego Wnioskodawcy przysługują na zasadzie wyłączności autorskie prawa majątkowe, pokrewne oraz prawa zależne do audycji na antenie, natomiast związkowi/klubowi sportowemu przysługuje prawo do wyświetlania, publicznego odtwarzania audycji, korzystania z niej dla celów monograficznych i edukacyjnych, a także do wprowadzania audycji do pamięci komputera i do sieci multimedialnej.

Zdaniem Sądu, w przypadku współprodukcji audycji, pomiędzy uczestnikami nie dochodzi do wzajemnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. W ramach działań podejmowanych przez współpracujące podmioty przekazują one sobie, tytułem wkładu do wspólnego przedsięwzięcia, prawa i środki, służące do realizacji wspólnego programu, ale nie świadczą w ten sposób wzajemnych usług odpłatnych, opodatkowaniu podlegać będzie natomiast efekt ich wspólnego przedsięwzięcia, czyli przychód uzyskany z wyprodukowanego programu

Nie zgadzając się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w skardze kasacyjnej z dnia 28 grudnia 2011 r. tut. organ podatkowy zakwestionował stanowisko Sądu pierwszej instancji.

W wydanym w dniu 11 grudnia 2012 r. wyroku sygn. akt I FSK 161/12 Naczelny Sąd Administracyjny, podzielając argumentację zawartą w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2925/10, oddalił skargę kasacyjną.


W świetle obowiązującego stanu prawnego, oraz biorąc pod uwagę rozstrzygnięcia zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ponadto art. 8 ust. 3 ustawy stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z opisu sprawy wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera umowy ze związkami, klubami sportowymi, których przedmiotem, jest realizacja audycji telewizyjnej o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych.

W celu realizacji przedsięwzięcia strony umowy wnoszą określony wkład finansowy, a Wnioskodawca zobowiązuje się do zawarcia umów z twórcami i realizatorami audycji/transmisji, których przedmiotem będzie przeniesienie przez nich wszelkich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz uzyskania zezwoleń na wykonywanie autorskich praw zależnych, tak aby zagwarantowane było dla niej prawo do nieograniczonego w czasie i przestrzeni rozporządzania audycją w kraju i za granicą na określonych w umowie polach eksploatacji. Nabyte prawa autorskie do audycji Wnioskodawca przenosi na kontrahenta jako współuprawnionego autorsko w części odpowiadającej jego wkładowi finansowemu na ściśle określonych polach eksploatacji.

Wnioskodawcy przysługują na zasadzie wyłączności autorskie prawa majątkowe, pokrewne oraz prawa zależne do audycji, natomiast związkowi/klubowi sportowemu przysługuje prawo do wyświetlania, publicznego odtwarzania audycji, korzystania z niej dla celów monograficznych i edukacyjnych a także do wprowadzania audycji do pamięci komputera i do sieci multimedialnej z zastrzeżeniem, że ewentualne wpływy pochodzące z publicznego odtwarzania audycji będą dzielone na podstawie odrębnej umowy pomiędzy stroną a Wnioskodawcą.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

W przedmiotowej sprawie, oceniając charakter działań Spółki i partnerów, należy stwierdzić, iż celem podmiotów współfinansujących ww. przedsięwzięcie jest realizacja wspólnego projektu ? audycji telewizyjnej o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych. Wnoszony przez strony wkład finansowy jest środkiem niezbędnym do realizacji ww. wspólnego projektu. Zatem jest to działanie na własną rzecz i z myślą o ewentualnych przyszłych zyskach. Współpracujące podmioty są zainteresowane w uzyskiwaniu dochodów od osób trzecich, a nie wzajemnej wymianie świadczeń. W takim przypadku można mówić o kooperacji działań, której celem jest uzyskanie przez partnerów określonego rezultatu o korzystnym dla nich wymiarze ekonomicznym.

W świetle powyższego, należy zgodzić się ze Spółką, że nie świadczy ona usług odpłatnych na rzecz kooperanta. Nie można uznać, iż to kontrahent jest beneficjentem ww. działań podejmowanych przez Spółkę. Skutkiem działania kooperantów jest wytworzenie utworu audiowizualnego, do którego prawa będą posiadały współfinansujące go podmioty, adekwatnie do włożonych środków.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, iż istotę działań podjętych przez Spółkę stanowi wspólne przedsięwzięcie, w ramach którego strony dzielą się kosztami i obowiązkami oraz wspólnie uczestniczą w płynących z tego przedsięwzięcia korzyściach. Spółka nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia, a jedynie kontrahent wnosi określony umową wkład finansowy.

Reasumując wskazać należy, że czynności wykonywane przez strony w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce sportowej lub transmisji telewizyjnej z imprezy sportowej nie stanowią świadczenia usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, przez Wnioskodawcę na rzecz klubów i związków sportowych usług, w konsekwencji wkład finansowy wnoszony przez stronę umowy w celu realizacji audycji/transmisji nie stanowi odpłatności za świadczenie usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika