Umowa najmu a podatek od czynności cywilnoprawnych

Pytanie:

Czy zawarcie umowy najmu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa najmu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże z tytułu stosunku najmu właściciel mieszkania osiąga określony przychód. Zatem po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu dochód z najmu powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innymi słowy zyski z najmu właściciel mieszkania powinien uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 4.7.2012

  Zapłata, pobór i zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych

  Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada na strony dokonujące czynności cywilnoprawnych takie jak np. sprzedaż, pożyczka, czy też ustanowienie hipoteki - obowiązek podatkowy. Obowiązek (...)

 • 12.5.2017

  PCC, czy VAT?

  Jedna czynność prawna może zatem spełniać definicję zarówno czynności opodatkowanej VAT, jak też podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że będzie ona faktycznie (...)

 • 2.1.2007

  Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych na 2007 rok

  Wchodząca w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza (...)

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)