Wnioskodawca nie będzie mógł dokonać korekty podatku należnego wynikającego z przedmiotowej faktury, (...)

Wnioskodawca nie będzie mógł dokonać korekty podatku należnego wynikającego z przedmiotowej faktury, gdyż nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 czerwca 2012 r. (data wpływu 25 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 czerwca 2012 r. o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego, zadane pytanie oraz własne stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą ? Dłużnik Zainteresowanego: ?jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Nie zapłacił faktury Nr ? na kwotę ? z dnia 5.08.2008 roku. Należność jest w sądzie. Wnioskodawca wysłał oświadczenie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej, które dłużnik odebrał 13.03 (rok podany nieczytelnie). Wierzytelności zostały wykazane w deklaracji VAT jako obrót opodatkowany i podatek należny (sprzedaż uwzględniono w deklaracji VAT). Wnioskodawca i dłużnik są czynnymi płatnikami VAT. Wierzytelność nie została uregulowana w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca zamierza skorygować deklarację podatku VAT za przedmiotową fakturę.

W piśmie z dnia 20 czerwca 2012 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.
  2. Wierzytelności są wierzytelnościami nieściągalnymi w rozumieniu art. 89a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
  3. Dostawa towarów była dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
  4. Kontrahent, dla którego Wnioskodawca dokonał dostawy towarów, w momencie dokonania tej dostawy nie był w trakcie likwidacji, ani w trakcie postępowania upadłościowego.
  5. Wierzytelności nie zostały zbyte.
  6. Pomiędzy Wnioskodawcą a dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług.
  7. Wnioskodawca uzyskał potwierdzenie odbioru przez kontrahenta zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego z tytułu przedmiotowej wierzytelności 13.03.2012r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowane w piśmie z dnia 20 czerwca 2012 r.).

Czy Wnioskodawca dobrze postąpi jeśli skoryguje podatek VAT w przedmiotowej sprawie?

Zdaniem Wnioskodawcy (sformułowanym w piśmie z dnia 20 czerwca 2012 r.), ma prawo do skorygowania tego podatku przez pięć lat od końca roku, w którym wystawiono fakturę VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Możliwość korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności uregulowana została przez ustawodawcę w Dziale IX Rozdziale 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Jednocześnie ustawodawca zawarł definicję takich wierzytelności. W myśl art. 89a ust. 1a ustawy, wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, to takie wierzytelności, które nie zostały uregulowane w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Zatem status wierzytelności jako wierzytelności o uprawdopodobnionej nieściągalności, związany jest z upływem określonego czasu od dnia upływu terminu płatności do chwili powstania uprawnienia do skorzystania z możliwości dokonania korekty. Uprawnienie to powstanie po upływie 180 dni, licząc od dnia upływu terminu płatności określonego na umowie lub fakturze. Są to wystarczające przesłanki, aby uznać nieściągalność wierzytelności za uprawdopodobnioną.


Możliwość korekty wierzytelności nieściągalnych uzależniona została od spełnienia również szeregu innych warunków, które zostały wskazane w art. 89a ust. 2 ustawy a dotyczących zarówno samej wierzytelności, warunków jej powstania, jak i osoby dłużnika i wierzyciela.

W myśl tego artykułu przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
  3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  4. wierzytelności nie zostały zbyte;
  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 89a ust. 3 ustawy, korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa ust. 2 pkt 6.

Ponadto, zgodnie z art. 89a ust. 7 ustawy, przepisów ust. 1-6 nie stosuje się, jeżeli pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.

Powołane wyżej przepisy dopuszczają zatem możliwość dokonania przez podatnika korekty podatku należnego, który powstał w związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług na terytorium kraju, w sytuacji gdy nabywca towaru bądź usługi, nie dokonał zapłaty na rzecz dostawcy. Zauważyć należy, iż tylko łączne spełnienie wszystkich warunków wymienionych w art. 89a ust. 2 ustawy, daje prawo do skorygowania podatku należnego.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, będący zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi działalność gospodarczą ? Dłużnik Zainteresowanego: ? jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Nie zapłacił faktury Nr ? na kwotę ? z dnia 5.08.2008 roku. Dostawa towarów była dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Wierzytelność nie została uregulowana w jakiejkolwiek formie. Wierzytelności są wierzytelnościami nieściągalnymi w rozumieniu art. 89a ust. 1a ustawy. Kontrahent, dla którego Wnioskodawca dokonał dostawy towarów, w momencie dokonania tej dostawy nie był w trakcie likwidacji, ani w trakcie postępowania upadłościowego. Wierzytelności nie zostały zbyte. Pomiędzy Wnioskodawcą a dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca uzyskał potwierdzenie odbioru przez kontrahenta zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego z tytułu przedmiotowej wierzytelności 13.03.2012r.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa wskazać należy, iż w analizowanej sprawie nieuregulowana przez dłużnika przedmiotowa faktura wystawiona została w dniu 5.08.2008 roku, zatem od daty wystawienia przez Wnioskodawcę tej faktury (licząc od końca roku, w którym została wystawiona) upłynął już okres dwóch lat. W związku z tym Wnioskodawca nie będzie mógł dokonać korekty podatku należnego wynikającego z przedmiotowej faktury, gdyż nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy.

Odnosząc się natomiast do stanowiska Wnioskodawcy, należy uznać je za nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z wyżej cytowanym przepisem art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy, prawo do skorygowania podatku należnego wynosi 2 lata licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura dokumentująca wierzytelność, a nie jak twierdzi Wnioskodawca 5 lat od końca roku, w którym wystawiono fakturę VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika