Dług celny-przedawnienie egzekwowanych należności

Pytanie:

Dług celny powstał 15.09.1994 r. Tytuł wykonawczy z dnia 27.02.1998 r. Od 2000 r jest egzekwowany przez komornika z renty w wysokości 657,10 zł brutto. Potrącana kwota to 164,28 zł. Uważam, że roszczenie to uległo przedawnieniu (minęło 10 lat). Czy mogę złożyć skargę na czynności komornika, czy na Izbę Celną?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z przepisami obowiązującego kodeksu celnego, kwot należności wynikających z długu celnego można dochodzić w terminie 5 lat, licząc od dnia, w którym zostały zaksięgowane.

Bieg przedawnienia zostaje jednak przerwany na skutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym dłużnik został zawiadomiony.

Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zakończono postępowanie egzekucyjne.

Niestety, w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym, postępowanie egzekucyjne nie zostało zakończone (zakończone może zostać na skutek wydania postanowienia np. o umorzeniu postępowania), więc komornik w dalszym ciągu ma prawo do egzekwowania należnych kwot.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Agata

24.2.2012 10:5:24

Re: Dług celny-przedawnienie egzekwowanych należności

Mam podobny kłopot i właśnie piszę wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, z racji przedawanienia. Mam nadzieję, że to coś da.

Karolina

20.10.2011 10:22:15

Re: Dług celny-przedawnienie egzekwowanych należności

Witam!!To chyba jakaś nowość co do egzekwowania należności,widać ze urzedy maja władzemmam też problem z urzędem celnym i mimo tego co jest tu napisane ze mogą pobierac przez 5 lat to mi także zabieraja juz prawie 10 co miesiac 700 zł.I gdzie tu sprawiedliwosc jak nawet nie ma sie do kogo zwrocić o pomoc:(

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: