Czy po otrzymaniu części udziałów przedsiębiorstwa (ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki (...)

Czy po otrzymaniu części udziałów przedsiębiorstwa (ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej) od ojca w drodze umowy darowizny powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu ? 25 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych jakie dla obdarowanego powstaną w wyniku darowizny udziałów w spółce jawnej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych jakie dla obdarowanego powstaną w wyniku darowizny udziałów w spółce jawnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan synem jednego z dwóch wspólników spółki jawnej zarejestrowanej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ojciec zamierza przenieść swoje udziały w spółce jawnej na Pana zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych (umowa spółki będzie przewidywała taką możliwość za pisemną zgodą wszystkich pozostałych wspólników). Drugi z aktualnych wspólników spółki jawnej wyrazi zgodę w formie pisemnej przed czynnością zbycia. Przeniesienie udziałów w spółce jawnej ma nastąpić na podstawie umowy darowizny całości udziału kapitałowego. Natomiast po dokonaniu przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika Pana ojciec nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w żadnej innej formie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po otrzymaniu części udziałów przedsiębiorstwa (ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej) od ojca w drodze umowy darowizny powstanie po Pana stronie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


Pana zdaniem, w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego ? do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Zatem podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. Decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania danej czynności podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma jej kwalifikacja prawna, przede wszystkim w oparciu o treść konkretnej umowy wiążącej strony, na podstawie której ma być spełnione świadczenie bądź już zostało dokonane.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, ojciec zamierza przenieść swoje udziały w spółce jawnej na Pana zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych, co ma nastąpić na podstawie umowy darowizny całości udziału kapitałowego.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, iż nabycie przez osoby fizyczne praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym nabycie w formie darowizny udziałów w spółce jawnej także podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego i powołanych przepisów prawa, w związku z otrzymaniem od ojca darowizny, przedmiotem której będą udziały w spółce jawnej (ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej), nie powstanie u Pana przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika