Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega dział spadku tylko w sytuacji, gdy wiąże (...)

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega dział spadku tylko w sytuacji, gdy wiąże się z obowiązkiem dokonania spłat lub dopłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu 13 lipca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy o dział spadku ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy o dział spadku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Na mocy postanowienia sądu rejonowego z dnia 5 kwietnia 2005 r. spadek po zmarłej w dniu 7 września 1999 r. Krystynie S., na podstawie ustawy nabył wdowiec (Jan S.) oraz troje dzieci (w tym Wnioskodawca), po 1/4 części każdy, oraz że spadek po zmarłym w dniu 23 sierpnia 2004 r. Janie S. nabyło troje dzieci (w tym Wnioskodawca), po 1/3 każde. Każdy ze spadkobierców uiścił należy podatek z tytułu dziedziczenia oraz złożył stosowne informacje do organów podatkowych. W skład spadku wchodziły m.in. dwa lokale mieszkalne stanowiące odrębne nieruchomości. Na skutek porozumienia spadkobierców, w dniu 11 maja 2010 r. doszło między nimi do zawarcia przed sądem rejonowym ugody sądowej, na podstawie której uczestnicy postępowania zgodnie dokonali działu spadku po zmarłym Janie S. w ten sposób, że stanowiące przedmiot spadku nieruchomości lokalowe, wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu przyznali na własność Wnioskodawcy bez obowiązku spłat i dopłat oraz oświadczyli, że przedmiotowa ugoda wyczerpuje wszelkie roszczenia majątkowe wynikające z działu spadku po zmarłym Janie S.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy dokonanie na podstawie ugody sądowej działu spadku i przyznanie w tejże ugodzie własności nieruchomości lokalowych wchodzących w skład spadku (bez spłat i dopłat) rodzi po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych...
  2. Czy dokonanie działu spadku na podstawie ugody sądowej i przyznanie w niej własności nieruchomości lokalowych wchodzących w skład spadku (bez spłat lub dopłat) rodzi po stronie Wnioskodawcy obowiązek złożenia zeznania podatkowego/ deklaracji podatkowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, na skutek dokonania działu spadku na podstawie ugody sądowej i przyznania w tejże ugodzie własności nieruchomości lokalowych wchodzących w skład spadku (bez spłat lub dopłat) nie rodzi obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, a konsekwencji na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego/deklaracji podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:


  1. następujące czynności cywilnoprawne:


    1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
    3. (uchylona),
    4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    5. umowy dożywocia,
    6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
    7. (uchylona),
    8. ustanowienie hipoteki,
    9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    10. umowy depozytu nieprawidłowego,
    11. umowy spółki;

  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.


Zawarty w przytoczonym przepisie katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że tylko czynności w nim wymienione mogą być przedmiotem tego podatku.

Jako jedną z czynności podlegających opodatkowaniu przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazują dział spadku, jednakże tylko w sytuacji, gdy wiąże się z obowiązkiem dokonania spłat lub dopłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wskazano natomiast, że dokonany na podstawie zawartej w dniu 11 maja 2010 r. ugody sądowej dział spadku odbył się bez spłat lub dopłat.

Powyższe oznacza, że dokonany pomiędzy spadkobiercami w formie ugody sądowej nieodpłatny dział spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych,

W konsekwencji, w związku z dokonanym działem spadku, na Wnioskodawcy nie ciążył obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika