Czy w dacie zapłaty (zwrotu) kwoty głównej od Kredytu przez Spółkę zrealizują się różnice kursowe (...)

Czy w dacie zapłaty (zwrotu) kwoty głównej od Kredytu przez Spółkę zrealizują się różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 2 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych w sytuacji przejęcia kredytu ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 2 listopada 2011 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych w sytuacji przejęcia kredytu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych. Spółka będzie posiadać 100% udziałów w innej spółce kapitałowej (dalej: spółka KSz), polskim rezydencie dla celów podatkowych. Spółka KSz zaciągnęła w banku kredyt długoterminowy w walucie obcej (dalej: Kredyt). Kredyt był zaciągnięty z analogicznym kredytem zaciągniętym przez Spółkę. Odpowiedzialność Spółki i spółki KSz z tytułu tych zobowiązań kredytowych jest solidarna. Za środki z Kredytu spółka KSz nabyła składniki majątkowe, które były wykorzystywane w jej działalności gospodarczej.

Z różnych względów gospodarczych, głównie zmierzających do ograniczenia kosztów funkcjonowania dwóch spółek w tej samej lokalizacji, spółka KSz prawdopodobnie zostanie zlikwidowana, a jej majątek (przedsiębiorstwo) zostanie przekazany w ramach likwidacji Spółce (w tym przekazane zostaną na rzecz Spółki składniki majątkowe nabyte za środki pochodzące z Kredytu). W spółce KSz nie mogą istnieć zobowiązania Wnioskodawcy (które nie będą zaspokojone lub zabezpieczone). Spółka w związku z likwidacją zamierza również przejąć za wynagrodzeniem (odpłatnie) zobowiązanie spółki KSz wynikające z Kredytu, tj. zobowiązanie do spłaty kwoty głównej Kredytu oraz odsetki naliczone do dnia przejęcia Kredytu, a nie zapłacone przez spółkę KSz, jeżeli takie wystąpią.

W związku z przejęciem Kredytu Spółka będzie płacić odsetki od Kredytu, które będą naliczone po dniu przejęcia Kredytu przez Spółkę. Przejęcie Kredytu przez Wnioskodawcę nastąpi w drodze odrębnej czynności prawnej, tj. na podstawie art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego. Wysokość wynagrodzenia w zamian za przejęcie Kredytu zostanie ustalona na warunkach rynkowych. Wynagrodzenie Spółki za przejęcie Kredytu zostanie uregulowane (najprawdopodobniej w wyniku potrącenia z innym zobowiązaniem, które Spółka ma wobec spółki KSz) przed wykreśleniem spółki KSz z rejestru przedsiębiorców. Spółka rozlicza różnice kursowe zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy Spółka będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie zapłaty (lub kapitalizacji) odsetki od przejętego Kredytu naliczone po dniu przejęcia Kredytu przez Spółkę?
  2. Czy w dacie zapłaty (zwrotu) kwoty głównej od Kredytu przez Spółkę zrealizują się różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek w części dotyczącej pytania pierwszego jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15a ust. 2 i 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe powstają, jeśli wartość kredytu (pożyczki) w dniu jego otrzymania jest wyższa/niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według kursu faktycznie zastosowanego z tych dni. Za dzień zapłaty, na gruncie ww. ustawy, uważa się dzień uregulowania zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności (art. 15a ust. 7 ustawy).

Do powstania różnic kursowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konieczne jest więc otrzymanie pożyczki/kredytu w walucie obcej, a następnie spłata (ewentualnie inna forma uregulowania) pożyczki/kredytu w walucie obcej. Różnice kursowe nie powstaną w dacie spłaty Kredytu przez Spółkę (w dacie spłaty poszczególnych rat Kredytu). Zgodnie bowiem z art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy, aby powstały różnice kursowe konieczne jest otrzymanie kredytu/pożyczki i jego spłata (uregulowanie) przez ten sam podmiot. Kredyt został natomiast otrzymany nie przez Spółkę, lecz spółkę KSz.

Ordynacja podatkowa wskazuje sytuacje, w których dochodzi do sukcesji praw i obowiązków podatkowych, tj. w których następca wstępuje w prawa i obowiązki podatkowe innego podmiotu (Dział III, Rozdział 14 Ordynacji podatkowej). Brak jest przepisu Ordynacji podatkowej, który wskazywałby na istnienie sukcesji podatkowej w związku z przejęciem zobowiązania na podstawie art. 519 Kodeksu cywilnego. W związku z tym, brak jest przepisu, na podstawie którego Spółka byłaby uprawniona/zobowiązana rozpoznać różnice kursowe w dacie zwrotu kwoty głównej kredytu w sytuacji, gdy kwota kredytu została otrzymana przez spółkę KSz i to ta spółka dla celów podatkowych wyceniła tę kwotę w złotych polskich zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie, z uwagi na jednoznaczne brzmienie art. 15a ustawy, brak jest podstaw do tego, aby dla potrzeb wyliczenia różnic kursowych przyjmować inny kurs niż kurs waluty z daty otrzymania kredytu przez spółkę KSz (w szczególności kurs z daty przejęcia zobowiązania przez Spółkę) ? ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie wskazuje, że dla wyliczenia różnic kursowych znaczenie ma data otrzymania kredytu (i kurs waluty ustalany dla tego zdarzenia) oraz data zwrotu kwoty głównej (i kurs waluty ustalony dla tego zdarzenia).

Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 2 grudnia 2010 r. i 4 listopada 2008 r. oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 19 stycznia 2009 r. i 25 września 2009 r.

Podsumowując, Spółka w związku z przejęciem Kredytu wyrażonego w walucie obcej na podstawie art. 519 Kodeksu cywilnego nie będzie uprawniona do rozpoznania różnic kursowych od Kredytu w dacie zwrotu kwoty głównej Kredytu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika