Czy kwota przekazana przez Stowarzyszenie dla wspólnot mieszkaniowych może być uznana jako darowizna?

Czy kwota przekazana przez Stowarzyszenie dla wspólnot mieszkaniowych może być uznana jako darowizna?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 tej ustawy darowizn przekazanych dla wspólnot mieszkaniowych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 tej ustawy darowizn przekazanych dla wspólnot mieszkaniowych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Stowarzyszenie posiada osobowość prawną, a jego celem statutowym jest zarządzanie, utrzymanie i ochrona zasobów mieszkaniowych wchodzących w skład majątku stowarzyszenia i jego członków. Przedmiotem działalności zgodnie ze statutem jest:


  • obsługa nieruchomości stanowiących własność osobistą lub dzierżawionych,
  • zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi na zlecenie,
  • zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi na zlecenie,
  • utrzymanie lokali, budynków i budowli objętych zarządzaniem w należytym stanie technicznym, zapewniającym ich eksploatację zgodnie z przeznaczeniem,
  • prowadzenie bieżącej konserwacji, remontów i modernizacji w lokalach budynków i budowli objętych zarządzaniem oraz innymi obowiązkami i uprawnieniami wynikającymi z ustawy o własności lokali,
  • utrzymanie porządku i czystości w nieruchomościach i wokół nich,
  • zarządzanie terenami przydomowymi i garażami,
  • zawieranie i rozwiązywanie umów najmu lokali mieszkalnych w trybie i na zasadach określonych odrębnymi przepisami,
  • zawieranie i rozwiązywanie umów najmu lokali użytkowych w trybie i na zasadach określonych odrębnymi przepisami,
  • prowadzenie całokształtu spraw związanych z pobieraniem i rozliczaniem opłat z tytułu najmu i dzierżawy budynków, obiektów i części budynków,
  • wynajem nieruchomości własnych lub dzierżawionych.


Zasoby mieszkaniowe, w skład których wchodzą lokale mieszkalne i użytkowe stanowią źródło przychodów Stowarzyszenia, z którego finansowana jest jego działalność, zaś dochód w całości przeznaczony jest na ich utrzymanie.

Wnioskodawca przystępuje do sprzedaży nieruchomości (jednego mieszkania) i dochód osiągnięty ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem pozostałych zasobów mieszkaniowych.

W piśmie z dnia 30 listopada 2007 r., stanowiącym uzupełnienie do przedmiotowego wniosku, Stowarzyszenie wyjaśnia, iż posiada udziały z tytułu własności mieszkań lokatorskich w częściach wspólnych, w ośmiu wspólnotach mieszkaniowych. Zarząd Stowarzyszenia, kierując się dbałością o budynki, podjął decyzję o przekazaniu pieniędzy dla ww. wspólnot mieszkaniowych. W umowie przekazania darowizny Wnioskodawca ma zamiar zaznaczyć, że przekazane środki wykorzystane mają być na remonty części wspólnych, wykonywane w poszczególnych wspólnotach.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy dochód osiągnięty ze sprzedaży tej nieruchomości należy uznać jako dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który dodaje się do dochodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych, czy sumuje się ten dochód z dochodami uzyskanymi z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi i odprowadza podatek dochodowy od osób prawnych według stawki w wysokości 19%...
  2. Zakładamy, że zarząd Stowarzyszenia podejmie uchwałę o przekazaniu dochodu ze sprzedaży nieruchomości dla wspólnot mieszkaniowych, w których Stowarzyszenie posiada swoje udziały w postaci mieszkań lokatorskich z przeznaczeniem na utrzymanie tych zasobów (mieszkań lokatorskich Stowarzyszenia i własnościowych osób fizycznych). Czy wówczas Stowarzyszenie winno odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu sprzedaży tej nieruchomości...
  3. Czy kwota przekazana przez Stowarzyszenie dla wspólnot mieszkaniowych może być uznana jako darowizna...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie trzecie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.


Stowarzyszenie stoi na stanowisku, iż ewentualnie przekazane kwoty dla wspólnot mieszkaniowych może odliczyć od dochodu zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Darowizna, zdaniem Wnioskodawcy, może być przekazana organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 tej ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. (art. 7 ust. 2).

Należy mieć również na uwadze postanowienia art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 cytowanej ustawy, zgodnie z którymi przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania tych przychodów.


Zgodnie natomiast z art. 18 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu:


  • darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1.


Odliczenie darowizn, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 7 omawianego artykułu oraz wynikające z odrębnych ustaw, stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. (art. 18 ust. 1c).


Zgodnie natomiast z art. 3 ust.

1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r., Nr 96, poz. 873 ze zm.) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4 (art. 3 ust. 2). Z treści art. 3 ust. 3 tej ustawy wynika natomiast, iż działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:


  1. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  2. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.


Art. 4 ust. 1 powołanej ustawy stanowi natomiast, iż sfera zadań publicznych, o której mowa w ustawie, obejmuje zadania w zakresie:


  1. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
    1. zapewnienia zorganizowanej opieki byłym żołnierzom zawodowym, którzy uzyskali uprawnienie do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom;
  2. działalności charytatywnej;
  3. podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  4. działalności na rzecz mniejszości narodowych;
  5. ochrony i promocji zdrowia;
  6. działania na rzecz osób niepełnosprawnych;
  7. promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
  8. upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
  9. działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
  10. działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
  11. nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
  12. krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
  13. kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
  14. upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
  15. ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
  16. porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym;
  17. upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa;
  18. upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
  19. ratownictwa i ochrony ludności;
  20. pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
  21. upowszechniania i ochrony praw konsumentów;
  22. działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
  23. promocji i organizacji wolontariatu;
  24. działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-23.


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż Stowarzyszenie, w wyniku sprzedaży lokalu mieszkalnego, stanowiącego składnik jego majątku, ma zamiar dochód uzyskany z tej sprzedaży przekazać innym wspólnotom mieszkaniowym.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia ?darowizna?, aczkolwiek umowę darowizny określa przepis art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jeżeli więc Stowarzyszenie przekaże kwotę pieniężną innemu podmiotowi gospodarczemu, nie uzyskując tym samym żadnego przysporzenia majątkowego, stwierdzić można, iż przekazuje darowiznę na rzecz tego podmiotu.

Nie można jednak przychylić się do stanowiska Stowarzyszenia, uznającego iż przekazane kwoty dla wspólnot mieszkaniowych można odliczyć od dochodu zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Warunkiem skorzystania z tego odliczenia jest bowiem przekazanie darowizny organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w ustawie lub innym równoważnym organizacjom, określonym w równoważnych przepisach regulujących tą działalność, obowiązujących w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, na cele określone w art. 4 ust. 1 tej ustawy. Podstawowym celem wspólnot mieszkaniowych jest natomiast realizacja wspólnych działań właścicieli lokali mieszkalnych w danej nieruchomości, związanych z utrzymaniem danej nieruchomości, których zakres i kompetencje zostały ściśle określone w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 80 poz. 903 ze zm.).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika