Czy jest możliwość odliczenia podatku naliczonego, który nie jest związany z wykonywaniem czynności (...)

Czy jest możliwość odliczenia podatku naliczonego, który nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 31 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizowanej inwestycji pod nazwą ?Termomodernizacja oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w trzech obiektach budowlanych szpitala? niezwiązanej z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 października 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego, który nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W ramach Działania 1.3 Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia, 30 maja 2005 roku wnioskodawca zakończył realizację projektu pod nazwą: ?Termomodernizacja oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w trzech obiektach budowlanych szpitala?. Projekt ten był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków pochodzących z budżetu województwa. Inwestycja polegała na wykonaniu ocieplenia ścian zewnętrznych i stropodachów oraz wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w trzech obiektach budowlanych szpitala. Jej celem była poprawa dostępności usług opieki zdrowotnej, ograniczenie zanieczyszczenia atmosfery oraz zmniejszenie rocznego zapotrzebowania szpitala na energię. Przedmiotowy projekt nie był związany ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, które są zwolnione od podatku od towarów i usług w związku z czym, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu nabywanych przez podatnika towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku ze zrealizowaną inwestycją Szpital ma możliwość odliczenia podatku od towarów i usług...


Zdaniem wnioskodawcy, Szpital nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizowaną inwestycją pod nazwą ?Termomodernizacja oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w trzech obiektach budowlanych szpitala?.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika