Odzyskanie podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Odzyskanie podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 9 września 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pt. ??? ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 9 września 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


C (dalej jako ?Wnioskodawca?) ? jako kościelna osoba prawna, będąca organizacją pożytku publicznego ? realizuje projekty dotyczące działalności nieodpłatnej pożytku publicznego, z których beneficjenci korzystają w formie bezpłatnej. W związku z powyższym Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013, na realizację operacji w zakresie działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? pt. ???. Jednym z wymogów jest przedłożenie indywidualnej interpretacji wydanej przez organ upoważniony, która potwierdzałaby lub zaprzeczała włączeniu VAT do kosztów kwalifikowalnych projektu.


Projekt pt. ??? ma za zadanie podjęcie następujących działań:


  1. przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i warsztatowym ? organizacja warsztatów tanecznych i muzycznych dla dzieci i młodzieży z obszaru LSR. Warsztaty mają służyć w głównej mierze rozwinięciu nowych umiejętności przez uczestników i zdobyciu wiedzy z zakresu muzyki, rytmiki i tańca oraz przyczynić się do integracji młodzieży.


  2. W ramach działania Wnioskodawca przewiduje:

    1. 9 h warsztatów tanecznych ???.
      Program wstępny: podczas warsztatów zaprezentowane zostaną tańce integracyjne z różnych stron świata oraz elementy tańca nowoczesnego ? modern i jazz. Uczestnicy uczyć się będą tańców francuskich, belgijskich, żydowskich i izraelskich oraz zabawowych tańców ?. Podsumowaniem warsztatu będą własne choreografie taneczne układane przez uczestników do znanych utworów muzycznych. W warsztatach tanecznych weźmie udział 40 osób. Warsztaty prowadzone będą przez 2 osoby.
    2. 4 h warsztatów muzycznych ??? (gra na jembe) i innych instrumentach perkusyjnych. Młodzież uczyć się będzie rytmicznej gry indywidualnej i zespołowej przez proste etiudy muzyczne. Pozna budowę instrumentów, ich historie. Podsumowaniem warsztatu będzie stworzenie własnego utworu rytmicznego w połączeniu z tańcem. W warsztatach muzycznych uczestniczyć będzie 15 osób. Warsztaty prowadzone będą przez 2 osoby.

      Odbiorcami warsztatów będą dzieci i młodzież z obszaru LSR. Warsztaty będą ogólnodostępne i nieodpłatne. Z uwagi na zróżnicowane zakresy tematyczne obu warsztatów dopuszcza się możliwość udziału jednej osoby w obu zajęciach. Dodatkowy element warsztatów to zaznajomienie uczestników z atrakcjami otaczającej przyrody oraz architektury, m.in. historią pałacu w O., XIX-wiecznego kościoła czy ścieżką przyrodniczą ??? przy Szkole Podstawowej w O. Ten element będzie realizowany przy wsparciu ?S. O. i L.?.


  3. Organizacja imprezy rekreacyjnej ??? połączona z koncertem gwiazdy. Na zakończenie warsztatów zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy oraz mieszkańcy sołectwa O. i L. oraz przyległych miejscowości na imprezę rekreacyjną połączoną z 2-godzinnym koncertem gwiazdy ? ?, który jest jednym z niewielu w Polsce przedstawicieli stylu muzycznego określonego jako piosenka autorska. Impreza będzie ogólnodostępna i nieodpłatna. Wydarzenie połączone będzie z prezentacją oraz możliwością degustacji lokalnych specjałów przygotowanych przez panie z lokalnego koła Aktywnych Pań ???. Na stoisku promocyjno-degustacyjnym zaprezentowane zostaną dodatkowo lokalne hafty oraz wytwory rękodzieła. W ten sposób promowane będą również lokalne walory nie tylko dziedzictwa przyrodniczego, ale również kulturowego.
    Uczestnikami wydarzenia będzie ok. 200 osób. Cel projektu to zastosowanie ogólnodostępnych warsztatów oraz imprezy rekreacyjnej połączonej z koncertem gwiazdy, które mają zachęcać do integracji i wspólnej zabawy mieszkańców obszaru LSR, zwłaszcza dzieci i młodzieży, co niewątpliwie wpłynie na podniesienie jakości życia tychże społeczności a zatem osiągnięcia założonego celu operacji.


W kosztach zadania ujęto tylko koszty niezbędne z punktu widzenia właściwej realizacji i osiągnięcia założonego celu. W kosztorysie ujęte są następujące usługi:


  • koszty dotyczące prowadzenia warsztatów tanecznych i muzycznych;
  • koszt usługi cateringowej ? wyżywienie prowadzących;
  • koszt usługi cateringowej ? poczęstunek uczestników;
  • koszt usługi hotelowej;
  • koszt koncertu ? ?;
  • koszt sceny, zadaszenia, nagłośnienia i obsługi technicznej;
  • koszt usługi ? prezentacja produktów regionalnych i poczęstunek;
  • koszt koordynatora zarządzającego projektem.


Łączny koszt całkowity projektu to ? zł


W związku z powyższym opisem w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca ? powołując się na art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ? ma prawo do odzyskania podatku naliczonego w związku z zakupami dokonywanymi w ramach ww. projektu?


Zdaniem Wnioskodawcy ? który jest organizacją pożytku publicznego, realizującą projekty w formie nieodpłatnej oraz podmiotem, który jest podatnikiem podatku VAT oraz figuruje w ewidencji podatników VAT ? realizując powyżej opisaną operację nie może odzyskać uiszczonego VAT z powodu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż zakupy dokonywane w ramach projektu nie mają i nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) ? zwanej dalej ?ustawą? ? w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 ustawy (art. 88 ust. 4 ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego albo ma zastosowanie 0% stawka podatku. Wskazana norma prawna jest wyrazem zasady neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Przepisy rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. poz. 1656), regulują przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. W § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia określono katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że nie jest spełniony warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, skoro usługi nabywane w ramach realizowanego projektu nie są (i nie będą) wykorzystywane ? jak wynika z wniosku ? do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji nie ma on możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji opisanego projektu. Ponadto Wnioskodawcy nie przysługuje (nie będzie przysługiwało) prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o których mowa we wniosku, nie są środkami wymienionymi w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2013 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.) . Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika