1.Czy wydatki poniesione na ochronę znaku towarowego ?x? przedstawione powyżej stanowią koszt uzyskania (...)

1.Czy wydatki poniesione na ochronę znaku towarowego ?x? przedstawione powyżej stanowią koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych:- w dacie poniesienia2.czy należy je zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych, które zgodnie z art. 22m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. 2000 Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ podlegać będą amortyzacji po uzyskaniu świadectwa ochronnego na znak towarowy ( art. 150 ustawy z dnia 30.06.2000 r. prawo własności przemysłowej / Dz. U. z 2003 r. nr 119 poz.1117 z późn. zm./) czy już po wydaniu decyzji stwierdzającej udzielenie prawa ( zał. 6)

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14 b § 1 , § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa / j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 10.07.2006 r. złożonego w dniu 11.07.2006 r. za prawidłowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

UZASADNIENIE

Porady prawne

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 10.07.2006 r. złożonego w dniu 11.07.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku

W dniu 05.09.2001 r. podatnik zgłosił w Urzędzie Patentowym za pośrednictwem Biura Rzecznika Patentowego ... Lublin podanie o zarejestrowanie znaku towarowego ?x? ( zał. 1). W związku z czym podatnik dokonywał należnych opłat przez cały okres rejestracyjny. tj.:a) opłaty za czynności rzecznika za opracowanie badań zdolności rejestrowej znaku towarowego ? x? ( f-ra /2001 z dnia ..... r. zaksięgowana w koszty roku 2001 ) ( zał. 2) b) opłata za czynności rzecznika za opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej ( f-ra /2001 z dnia .... zaksięgowana w koszty roku 2001) ( zał. 3) c) wynagrodzenie dla rzecznika patentowego za czynności związanych z udzieleniem prawa ochronnego ( ksero w zał. 4: f-r....06 z dnia 02.02.2006; f-ra /06 z dnia 23.06.2006 r.)d) nota księgowa nr.... z dnia 23.06.2006 r. - opłaty na rzecz Urzędu Patentowego RP w sprawie znaku towarowego ( kserokopia w zał. Nr 5)

W dniu 17.05.2006 roku podatnik otrzymał informację, że Urząd Patentowy wydał warunkową decyzję udzielającą prawo ochronne na znak towarowy ?x?( zał. 6) pod warunkiem uiszczenia opłat za pierwszy dziesięcioletni okres ochronny. Wskazane w decyzji opłaty zostały uiszczone w dniu 19.06.2006 r. ( na potwierdzenie opłat podatnik otrzymał notę księgową ? zał. 5) W obecnej chwili podatnik oczekuje na wydanie przez Urząd Patentowy świadectwa ochronnego oraz podanie do publicznej wiadomości o udzieleniu prawa ochronnego na ww. Znak, co powinno nastąpić za kilka miesięcy.

Stanowisko wnoszącego zapytanie

Zdaniem podatnika w oparciu o art. 22 b ust. 1 ustawy p.d.o.f., który stanowi, że amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych oraz w oparciu o art. 22g ust. 18 ustawy o p.d.o.f., uważa, iż w przypadku wydatków za czynności rzecznika patentowego, opłat związanych ze zgłoszeniem znaku towarowego do Urzędu Patentowego wnioskodawca nie poniósł wydatków na nabycie bezwzględnego prawa do znaku towarowego ( tak jak w przypadku umowy kupna- sprzedaży prawa) ? ale wytworzyłem we własnym zakresie? dobro niematerialne i prawne.

Na potwierdzenie swojego stanowiska, iż nakłady poniesione w celu wykreowania znaku towarowego powinny być zakwalifikowane w ciężar kosztów podatkowych w dniu poniesienia, wnioskodawca przedkłada wydruk interpretacji Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu sygn. Akt ZD/423-1/05 z dnia 15.03.2005 r.

Stanowisko organu podatkowego

Zgodnie z art. 120 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej / j.t. z 2003 r. Dz. U. Nr 119 poz. 1117/ Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

Znak który wskazał Pan w swoim piśmie spełnia powyższe wymogi. Ponadto stara się Pan o jego ochronę na co przedłożył Pan wskazane w piśmie dokumenty.

Z uwagi na to, że znak ten jest znakiem pozwalającym na identyfikację Pana przedsiębiorstwa, należy uznać iż wydatki ponoszone na ten znak stanowią koszty uzyskania przychodów gdyż mają związek z osiąganym przez podatnika przychodem ( art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych / j.t. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./) zwana dalej u.p.d.o.f.

Wydatki, które Pan opisał związane z rejestracją znaku ? x? są wydatkami związanymi z udzieleniem prawa ochronnego, o którym mowa w art. 121 w/w ustawy prawo przemysłowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszcza trzy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania wydatków na wytworzenie wartości niematerialno - prawnej, o którym mowa w Pana piśmie:zaliczenie bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów,wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i amortyzowania wartości niematerialno- prawnej przy zastosowaniu stawki z załącznika nr 1 do u.p.d.o.f. wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i amortyzowania wartości niematerialno- prawnej przy zastosowaniu jednorazowej stawki amortyzacji gdy wartość początkowa jest równa lub niższa od 3500 zł ( art. 22f ust. 3 u.p.d.o.f.)

Nie ulega wątpliwości, iż wydatki ponoszone na ochronę znaku towarowego, który jak wskazano wyżej ma związek z uzyskiwanym przez Pana przychodem, stanowią koszty uzyskania przychodów. Stanowi o tym wskazany wyżej art. 22 ust 1 u.p.d.o.f. Jednak co do zaliczenia ich bezpośrednio w koszty czy też przy zastosowaniu odpisu amortyzacyjnego (art. 22 ust. 8 u.p.d.o.f.) decyduje stan faktyczny i decyzja podjęta przez Pana.

Zajęte przez Pana stanowisko wskazuje, iż przedmiotowy znak towarowy jak również koszty związane z jego rejestracją zostały zakwalifikowane przez Pana jako koszt uzyskania przychodów.

Należy zgodzić się z Panem, iż w przedmiocie wytworzenia wartości niematerialnych i prawnych we własnym zakresie, do których należy zaliczyć prawo do znaku towarowego ( art. 22b ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f.), problemem jest ustalenie wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej.

Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 2 w związku z art. 22g ust. 4 wartością początkową wartości niematerialnych i prawnych w razie wytworzenia we własnym zakresie jest koszt wytworzenia ? przez który należy rozumieć- wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

W art. 22g ust. 18 u.p.d.o.f. Ustawodawca określił, iż wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę - przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Tym samym ustawa nie przewiduje ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej w drodze wytworzenia we własnym zakresie. Wobec niemożności ustalenia wartości początkowej prawa do znaku towarowego ? prawo opisane we wniosku podatnika nie podlega amortyzacji. Tym samym nie stosuje się w tym wypadku art. 22m u.p.d.o.f. Bez znaczenia również dla amortyzacji będzie fakt uzyskania świadectwa ochronnego lub udzielenia prawa.

Powyższe okoliczności nie będą obojętne dla odpowiedzi na pytanie pierwsze. Zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z uwagi na to, że wydatki poniesione na ochronę znaku towarowego są kosztami pośrednio wpływającymi na uzyskanie przychodu i nie są kosztami wymienionymi w art. 23 u.p.d.o.f. Będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma, zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika